“Musul operasyonunda 4 F-16’mız bulunuyor”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Musul operasyonuna çok yönlü katkı veriyoruz. Dört F-16 jetimiz operasyonlara katılmak üzere koalisyon içinde yer alıyor. Başika’daki unsurlarımız 700’den fazla DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirdi

“Musul operasyonunda 4 F-16’mız bulunuyor”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Fransız mevkidaşı Jean Marc Ayrault ile görüştü. Çavuşoğlu ve Ayrault daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu şunları söyledi:
Irak'ın değişik bölgelerinden çok sayıda PKK teröristi ülkemize gelip saldırı gerçekleştiriyor. Şimdi de Sincar'ı ikinci bir Kandil yapmak istiyorlar ve biz uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı ve yetkilerimizi kullanarak PKK'nın Irak'taki yapılanmasına da bundan sonra daha aktif müdahale edeceğiz ve burada PKK yapılanmasına da müsaade etmeyeceğiz.
Özellikle Suriye konusu, Halep'te ateşkes, siyasi çözüm, Esad konusunda ve Irak konusunda bölgenin gerçeklerini en iyi şekilde tespit eden ve gündeme getiren iki ülke olarak görüşlerimiz tamamen örtüşüyor. Suriye ve DEAŞ ile mücadele konusunda Fransa'nın inisiyatifleri ve özellikle de çabalarını takdirle karşılıyoruz. Rejim ve destekçileri Halep'i bombalamaya devam ederken, biz ateşkes, insani yardımlar ve siyasi çözüm diyoruz.
Musul operasyonuna çok yönlü şekilde katkı sağlıyoruz. Kuzey Irak'ta eğittiğimiz peşmerge güçleri aktif bir şekilde Musul operasyonuna katıldılar. Aynı şekilde Başika Kampı'nda eğittiğimiz ve Ninova Kuvvetleri dediğimiz yerel güçler de aktif şekilde DEAŞ'a karşı operasyonun içindeler. Diğer taraftan dört F-16 jetimiz de koalisyonun içinde yer alıyor hava operasyonlarına katılmak için. Bu hava operasyonlarının ya da havadan desteğin nasıl yapılacağını koalisyon içindeki ülkelerle birlikte askerlerimiz karar veriyor.
Başika Kampı'nda bulunan kuvvetlerimiz Musul operasyonuna kadar 700'den fazla DEAŞ teröristini etkisiz hale getirmiştir. Cerablus bölgesindeki katkımız da ortada. Musul operasyonu başladığı günden bu yana oradaki kuvvetlerimizin fırtına obüsü atışları, tank atışları, havan atışlarıyla 17 teröristi öldürmüştür. Operasyonlarda Türk savaş uçaklarınca 3 sivilin öldürüldüğüne dair bazı yabacı haber sitelerinde yer alan iddialar gerçeği yansıtmıyor.

"İKİ ÜLKEDEKİ OHAL'İN KAPSAMI VE HEDEFİ AYNI"
"Türkiye ve Fransa terör saldırılarından en çok etkilenen iki ülke konumunda. Türkiye'deki OHAL ile Fransa'daki OHAL arasında bir fark yok. Her iki OHAL'in de kapsamı ve hedefi aynı. Terör örgütleri hedef alınıyor. Fransa'yı hedef alan teröristler hukuk çerçevesinde hangi muameleyi görüyorsa, Türkiye'de FETÖ'ye bağlı teröristler de yargıya teslim edildi. İki ülkedeki OHAL de Fransız ve Türk vatandaşlarının özgürlüklerini kısıtlamadı."

'FRANSA İÇİN PKK BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR'
Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault ise konuşmasında, "Fransa için çok açık ve nettir ki PKK bir terör grubudur, bu şekilde ele alınıyor ve alınacaktır. Türkiye bir ortaktır. Bölgesel ve uluslararası platformda da müttefikimizdir" dedi. Ayrault, Fransa'da Ermeni iddialarının inkarının cezalandırılmasına dair Senato'da kabul edilen yasa tasarısına ilişkin olarak ise, "Bu tartışmaların tarihçilere ait olduğunu ifade etmek istiyorum. Biz politikacılar olarak bu konuda söz sahibi olamayız" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN