ABD için Ladin ne ise Türkiye için Gülen de o!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: ABD için Usame bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa Türkiye için de Fetullah Gülen o anlamı ifade ediyor. İade edilmemesi ilişkilerini olumsuz etkileyecektir

ABD için Ladin ne ise Türkiye için Gülen de o!
Bakan Bozdağ, Fetullah Gülen'in iadesi konusunda temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitmeden önce açıklamalarda bulundu. Bozdağ, ABD'li mevkidaşı Loretta Lynch ile yapacağı görüşme için "Türkiye'nin hassasiyetlerini ABD'nin en üst düzeydeki yetkili muhatabına aktarma fırsatı bulacağız. Gelinen noktayı değerlendireceğiz. Aramızdaki iade anlaşması çerçevesinde karşılıklı yükümlülüklerimizin altını bir kez daha çizmiş olacağız" dedi. Bakan Bozdağ, Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin dosyadaki delil durumunu şöyle açıkladı: "Bize göre terörist Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi için gerekli olandan daha fazlası var. Bunlar altı dolu dosyalar. İadesi için aramızdaki sözleşmenin öngördüğü şartları fazlasıyla taşımaktadır. Biz bunları muhatabımızla da konuşacağız. Bu konunun Türkiye için ne kadar önemli olduğunu altını çizeceğiz. Ben buradan bir kez daha ifade etmek isterim ki ABD için Usame bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa Türkiye için de Fetullah Gülen o anlamı ifade ediyor."

3 ÜLKEYE KAÇABİLİR
Bozdağ, Türkiye olarak bir terör örgütünün dost ve müttefik ABD'de yaşayan biri tarafından herhangi bir kısıta tabi olmaksızın yönetmeye devam etmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, "Umarım ki faydalı bir ziyaret olur. ABD'nin Adalet Bakanlığı bu konuda Türkiye ile yakın çalışma iradesini daha önce de ortaya koydu. Biz de karşılıklı yakın çalışmayı sürdüreceğiz. Umarız ki bu konuda aramızdaki anlaşmanın gereklerine uygun bir karar verirler" dedi. Fetullah Gülen'in üç ülkeye kaçabilmesi ihtimaline ilişkin ise, "Bu nedenle biz geçici tutuklanmasını talep ettik. Hem terör örgütünü sevk ve idare edememesi hem de başka bir ülkeye ABD'nin iade etme ihtimaline binaen geçici tutuklanmasını talep ettik. Bu son derece önemli. Bunun yerine getirilmesini talep ettik" diye konuştu.

ABD İLE İLİŞKİLERİ OLUMSUZ ETKİLER
Bakan Bozdağ, Fetullah Gülen'in iadesi için bu kez de bir sonuç alınamaması durumunda Türkiye'nin bir B planı olup olmadığına yönelik bir sorun üzerine şunları söyledi: "ABD'de Fetullah Gülen'in yaşıyor olması Türk halkının ABD'ye bakışını çok olumsuz etkiliyor. İade sürecinin uzaması, geçici tutuklama talebinin yerine getirilmesi, iadeye ilişkin 9'uncu maddenin 2'nci fıkrasının uygulanmaması Türkiye'de de Türk halkında da büyük bir rahatsızlık meydana getiriyor. Bunun bu şekliyle devam etmesi, iade edilmemesi Türkiye-ABD ilişkilerini olumsuz etkileyecektir. Biz Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin bir terörist yüzünden olumsuz bir noktaya gelmemesidir, beklentimiz odur."
BİZE ULAŞIN