Başsavcılıktan 'Gültan Kışanak' açıklaması

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yaptı. Başsavcılık, kamu kaynaklarının terör örgütünün hizmetine verildiğini belirtti.

Başsavcılıktan 'Gültan Kışanak' açıklaması

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bir süre önce Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bazı belediyelere görevlendirme yapılmasına tepki bahanesiyle belediye otobüslerinin hizmet vermemesi ve vatandaşların mağdur olması nedeniyle, Kışanak ve ilgili yetkililer hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık ayrıca Kışanak'ın Yenişehir ilçesi İstasyon Meydanı'nda "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmasındaki ifadeleri nedeniyle "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan iddianame hazırlamıştı.

FIRAT ANLI TERÖRİSTİN CENAZESİNE KATILMIŞTI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda ölü ele geçirilen ve cenazesi Şırnak'ın Silopi ilçesindeki kimsesizler mezarlığından alınarak Diyarbakır'daki Yeniköy Mezarlığı'na defnedilen "Tufan Amed" kod adlı Baran Kaval'ın cenaze törenine katılan Fırat Anlı hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" ve "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet" suçlarından soruşturma açılmıştı.

Öte yandan Fırat Anlı, KCK ana davasında tutuksuz sanık olarak yargılanıyor.

BİZE ULAŞIN