Bize göre ümit verici

Başbakan Yıldırım, Bahçeli’nin son açıklamalarını AK Parti’nin anayasa değişikliğine destek olarak anladıklarını belirtti: Sayın Bahçeli’nin bugüne kadar yaptığı açıklamalar ümit vericidir, yapıcı açıklamalardır

Bize göre ümit verici
Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'ndeki basın merkezini ziyaret ederek, Başbakanlık muhabirleriyle bir araya geldi. Gazetecilerle çay içen ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin grup toplantısında yaptığı son açıklamalar için "Sayın Bahçeli'nin açıklamasını bizim yorumlamamız doğru olmaz. Sayın Bahçeli'nin lafının üstüne laf söylemek bize yakışmaz. Ne diyorsa odur" dedi. Yıldırım, şunları söyledi:
BİZ DE AYNISINI SÖYLÜYORUZ: (Bahçeli'nin açıklamalarından destek çıkarttınız mı?) Baştan beri Sayın Bahçeli bunu açıkça söylüyor. Yani "bu bir krizdir, bu sorun daha fazla ülkenin gündeminde kalmamalı, bir an önce bizim siyaset olarak çözemediğimiz bu sorunu, milletin önüne götürüp çözümün yollarını açmamız geriyor" diyor. "Ya çözelim, çözemediğimize göre çözümü yapacak millete gidişe engel olmayalım" diyor. Biz de tam bunu söylüyoruz. O bakımdan olayı tam böyle anlamak lazım.
OLUMLU KATKI YAPACAKLARINI ANLIYORUZ: (MHP'den destek gelmeyeceğine dair endişeniz var mı?) Bizim görevimiz millete vaat ettiğimiz anayasayı hazırlayıp yüce Meclis'e sunmaktır. Ondan sonra görev yüce meclisin. Gerekçeleriyle anlatacağız, yaptığımız değişikliğin ne anlama geldiğini halkımızla paylaşacağız ve Meclis'e teklifimizi getireceğiz. Ondan sonrası Meclis'in bileceği iştir. Sayın Bahçeli'nin bugüne kadar yaptığı açıklamalar ümit vericidir, yapıcıdır. Olumlu katkı yapacakları yönünde anlamaktayız.

KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞÜRÜZ
Başbakan Yıldırım, teklifin geniş bir teklif olup olmayacağı konusunda şimdi bir şey söylemek istemediğini belirtti. Yıldırım, değişiklikte hükümet sisteminin de yer aldığını, onun da başkanlık sistemi olduğunu belirtti. Yıldırım, Kılıçdaroğlu ile görüşüp görüşmeyecekleri sorulunca "İcap ettiği zaman her şekilde görüşürüz. Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli ile kısmi bir anayasa değişikliği konusunda zaten mutabakatımız var. Bununla ilgili de güzel bir çalışma yaptılar oluşturduğumuz heyet. Bizim getireceğimiz teklif bunları da kapsıyor aynı zamanda" diye konuştu. Yıldırım, Afyon kampında ele alınan anayasa değişikliğinin MHP'ye gönderildiği iddiaları için de "İddia diyorsunuz, iddialarla işimiz yok. İcraatlarla işimiz var" dedi.
BİZE ULAŞIN