İhbar edene 4 milyon TL

Aranan teröristler listesine 37 FETÖ’cü de eklendi. Adil Öksüz 4 milyon TL ödüllü ‘kırmızı’, firari eski savcı Zekeriya Öz ve işadamı Akın İpek ise 300 bin liralık ‘gri’ listeye girdi

İhbar edene 4 milyon TL

İçişleri Bakanlığı, 'aranan teröristler' listesini yeniledi. Yeni listeye Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye 8'si kırmızı listede olmak üzer 37 militan eklendi. 15 Temmuz darbe girişiminde kritik rol oynayan "FETÖ'nün Hava Kuvvetleri imamı" firari Adil Öksüz ise 4 milyon liralık "kırmızı" kategoride. FETÖ'nün 15 Temmuz darbe ihanetinin ardından örgütle mücadele aralıksız sürerken, İçişleri Bakanlığı tarafından terör örgütlerinin üst düzey kişilerini afişe etmek ve yakalanmalarını hızlandırmak için kurulan aranan teröristler listesine, FETÖ'nün üst düzey yöneticileri de eklendi. Liste kırmızı, mavi, yeşil, turuncu ve gri kategoriden oluşuyor.

İPEK VE ÖZ GRİ LİSTEDE...
KIRMIZI LİSTE: 4 milyon lira ödüllü kırmızı listede Abdullah Aymaz, Ahmet Kara, İsmail Büyükçelebi, Mehmet Erdoğan Tüzün, Mustafa Özcan, Naci Tosun ve darbe girişiminin kilit ismi firari FETÖ imamı Adil Öksüz gibi örgütün lider kadrosu bulunuyor.
MAVİ LİSTE: 1.5 milyon liralık mavi listede Necdet Başaran, Necdet İçel, Nevzat Ayvacı yer alıyor.
YEŞİL LİSTE: 1 milyon liralık yeşil listede Hatun Tokak, İsmet Aksoy ile Mustafa Yeşil bulunuyor.
TURUNCU LİSTE: 600 bin liralık turuncu listede Abdüllatif Tapkan, Bekir Baz, Cevdet Türkyolu, Mehmet Hanefi Sözen ve Recep Uzunallı yer aldı.
GRİ LİSTE: 300 bin liralık gri listede ise Ali Ursavaş, Barbaros Kocatürk, Halit Esendir, Hamdi Akın İpek, Hamdullah Bayram Öztürk, Mahmut Akdoğan, Mehmet Ali Büyükçelebi, Murat Karabulut, Rıdvan Akovalı, Sait Aksoy, Süleyman Tiftik, Süleyman Uysal, Şerif Ali Tekalan, Talip Büyük, Zekeriya Öz, Ali Kalyoncu, Uzay Şahin ve Cansun Sarıyıldız bulunuyor.

TOPLAM 4 MİLYON 680 BİN TL
İçişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Terörden arananlar listesine FETÖ'den aranan toplam 37 kişi de eklenmiş olup, bunlardan 8'i kırmızı kategoride yer almaktadır. Aranan şahıslardan Adil Öksüz de kırmızı renk kategorisinde bulunmaktadır" denildi. Terörle mücadele sürecinde ihbarda bulunarak, www.terorarananlar. pol.tr sitesinde yeşil listede aranan terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesini sağlayan vatandaşlara 1 milyon 300 TL, gri listede aranan terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesini sağlayan vatandaşlara 750 bin TL olmak üzere, Ödül Komisyonu tarafından toplamda 4 milyon 680 bin TL para ödülü verildiği kaydedildi.

27 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ
Öte yandan vatandaşlar tarafından Alo 140 Terör İhbar Hattı'na gelen 487 bin 962 çağrı sonucunda değerlendirilen ihbarlar sayesinde www.terorarananlar.pol.tr isimli web sitesinde kırmızı listeden 1, yeşil listeden 5, turuncu listeden 1 ve gri listeden 20 olmak üzere toplamda 27 terör örgütü mensubunun ölü olarak ele geçirildiği, birçok terör örgütü mensubunun ise yakalandığı ifade edildi.

BİZE ULAŞIN