ByLock kullanan 6 kişi daha FETÖ’den tutuklandı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün Türk Telekom'daki yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturmada örgütün kriptolu iletişim programı ByLock kullanıcısı olduğu belirlenen 6 şüpheli daha tutuklandı.

ByLock kullanan 6 kişi daha FETÖ’den tutuklandı
Daha önce tutuklanan şüphelilerle birlikte FETÖ'nün Türk Telekom'daki yapılanmasına yönelik soruşturmada tutuklanan şüpheli sayısı 61 oldu. 4'ü nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinden olmak üzere 11 şüpheli ise adli kontrol uygulanarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. FETÖ/PDY'nin Türk Telekom'daki yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında daha önce gerçekleştirilen iki farklı operasyonda 55 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Orhan Aydın tarafından yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ'nün kriptolu iletişim kanalı ByLock kullandığı belirlenen 20 şüpheli hakkında 19 Ekim'de gözaltı kararı verilmişti. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 17 şüpheli İstanbul Adalet Sarayı'na çıkarıldı. 2 şüphelinin firari olduğu, bir şüphelinin ise başka ilde tutuklandığı belirtildi. Cumhuriyet Savcılığınca ifadeleri alındıktan sonra 7 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken 10 şüpheli tutuklanması talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.
İstanbul nöbetçi 6. Sulh Ceza Hakimi Fevzi Keleş tarafından sorgulanan şüphelilerden Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından ByLock programı kullandığı tespit edilen Emre Özçakır, Mustafa Bostancı, İsmail İnci, Haydar Kütük, Yusuf Gider ve Mahmut Dişçi, FETÖ üyeliğinden tutuklandı. Daha önce ifadesi alınan şüphelilerin ifadelerinde isimleri geçen Fatih Ün, Taha Elmacı, Reis Boğaçayır ve Tevfik Şahin ise adli kontrol uygulanarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
BİZE ULAŞIN