Demirtaş'tan 15 Temmuz istismarı: 'Şimdi de direnmek meşru!'

Dün direniş adı altında sokakları savaş alanına çevirebilecek tehlikeli davetlerine sadece 30 kişiyi toplayabilen HDP'nin 6-8 Ekim olaylarının da çağrısını yapan Genel Başkanı bu kez 15 Temmuz direnişini istismar ederek insanları sokağa çağırdı.

Demirtaş'tan 15 Temmuz istismarı: 'Şimdi de direnmek meşru!'

Dün 950 bin kişilik Diyarbakır'da sadece 30 kişi toplayabilen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş terör ve şiddetle arasına mesafe koymadığı için halkın desteğini kaybetmesine rağmen tehlikeli çağrılarına devam ediyor. Önceki gün gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın ziyaretine giden Selahattin Demirtaş çıkışta yaptığı açıklamada barışın yalnızca kendi ellerinde olduğunu söyleyerek "Gelecekse barışı bu ülkeye biz getireceğiz. Onu da direnerek getireceğiz" şeklinde konuştu.

'15 TEMMUZ' İSTİSMARI

Konuşmasında ülkemizin FETÖ'cü hainler tarafından işgal girişimine maruz kaldığı ve milletin şanlı bir direnişle karşı koymasını kendi meseleleriyle eş değer tutan Demirtaş 'Milletin o gece yaptıklarını şimdi de yapması gerektiğini ve bunun meşru olduğunu' söyledi.

İşte Demirtaş'ın ilgili sözleri;

Nasıl 15 Temmuz akşamında 'Halk darbeye karşı, seçilmiş iradeye el koymak isteyenlere karşı sokağa çıktıysa, o ne kadar meşru ise şimdi de o kadar meşrudur' diyerek "Kimse bunun meşruiyetini tartışamaz. Herkes kendini görevli ve partili kabul edecek. Ev ev dolaşacak bu kampanyayı yürütecek. OHAL'e karşı kampanya yürütüyoruz. Tutuklamalara karşı kampanya yürütüyoruz. Belediye başkanlarına karşı yapılan haksızlığa karşı kampanya yürütüyoruz. İrademize karşı saldıranlara karşı kampanya yürütüyoruz" dedi.

"BARIŞ GELECEKSE BİZ GETİRECEĞİZ!"

Demirtaş barışın da tek ellerinde olduğunu ve onlar istemeden gerçekleşmeyeceğini iddia ederek "Bu ülkeye barış gelecekse biz getireceğiz. Özgürlük gelecekse biz getireceğiz. Bunu da direnerek yapacağız. Boyun eğerek değil, teslim olarak değil" dedi.

81 İLİ KARIŞTIRMAK İSTİYORLAR

Demirtaş "herkes her yerde" sözleriyle "81 ilde protesto ve gösteri yapmalı sokakta olmalı" çağrısı yaparken HDP'ye ait sosyal medya unsurlarında Demirtaş'ın açıklamaları ''Direniş'' koduyla paylaşılarak özellikle büyükşehirlerde hareketlilik amaçlandığı da gözlendi.

Kaynak: Sabah.com.tr

BİZE ULAŞIN