Flaş açıklama! Türkiye'ye saldıracaktı! Öldürdük

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, DEAŞ'ın Suriye'deki kalesi olan Rakka'yı DEAŞ'dan kurtarma operasyonunun önümüzdeki haftalarda başlayacağını söyledi ve DEAŞ'ın Türkiye'ye saldırı hazırlığındaki bir militanını öldürdüklerini açıkladı.

Flaş açıklama! Türkiye'ye saldıracaktı! Öldürdük

Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, 'Irak'ın Musul, Suriye'nin de Rakka kentlerinde düzenlenen operasyonların çakışmasının askeri kaynak yönünden sorun çıkartıp çıkarmayacağı' sorusunu yanıtlayan Carter, 'Aynı zamanlara denk gelebileceklerinin farkındayız, bunu öngörüyorduk zaten. Planımıza göre bu yalnızca ABD'nin planı değil, koalisyonun planı, yeterince kaynağımız var' diye konuştu. Carter, Paris'te DEAŞ'a karşı mücadele eden ülkelerin savunma bakanları ile gerçekleştirilen toplantının, savaş uçağı, tank gibi araçların koordine edilmesini kolaylaştırdığını söyledi.

'TÜRKİYE'YE SALDIRI HAZIRLIĞI YAPAN DEAŞ MİLİTANINI ÖLDÜRDÜK'

DEAŞ'ın mutlaka yenilmesi ve yok edilmesinin de koalisyon güçlerinin ortak temel ilkelerinden birisi olduğunu belirten ABD Savunma Bakanı Carter, örgütün bütün ülkeler için tehdit oluşturduğunu söyledi. Carter, 'Unutmayın, Türkiye DEAŞ tarafından hem saldırıya uğradı hem de tehdit edildi. Kısa süre önce, Türkiye'de terör saldırısı planı yaptığını bildiğimiz birini öldürdük, bu kişiyi ortadan kaldırdık. Evet bunu yaptık, açıkçası yine yaparız' diye konuştu. Carter, Türkiye'ye saldırı hazırlığında olan DEAŞ üyesinin, savaş alanında öldürüldüğünü belirtti ancak bunun Irak'ta mı Suriye'de mi olduğuna ilişkin açıklık getirmedi.

ABD SAVUNMA BAKANI: BÜTÜN DÜNYA BUNUN İÇİN MÜTEŞEKKİRDİR ABD'DEN TÜRKİYE'YE KRİTİK ZİYARET!

BİZE ULAŞIN