TSK'dan Fırat Kalkanı açıklaması

TSK: 94 DEAŞ 9 PKK/PYD hedefi imha edildi. 154 meskun mahal harekatın başından bu yana kontrol altına alındı...

TSK'dan Fırat Kalkanı açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat Kalkanı Harekatı'nın 65'inci gününde yaşanan çatışmalarda 2 muhalifin şehit olduğunu, 16 muhalifin yaralandığını açıkladı. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 94 DEAŞ terör örgütü hedefine ve 9 PYD/PKK terör örgütü hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapıldığını bildirdi.

AÇIKLAMADA BM SÖZLEŞMESİNE GÖNDERME YAPILDI

TSK'dan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan "Fırat Kalkanı Harekatı'nın" Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM'nin DEAŞ'la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürüldüğü vurgulandı.

FIRAT KALKANI OPERASYONUNDA DİKKAT ÇEKEN KARE

BÖLGEDE MAYIN/EYP TEMİZLİĞİ FAALİYETLERİNİN DEVAM ETTİĞİ BELİRTİLDİ

Fırat Kalkanı Harekatı'nın 65'inci gününde, Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubunca Mare sektörlerinde karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Aktarin güneyinde yer alan Jabal Khirbat al Kanisah meskun mahallinde kontrolün sağlandığı, b��lgede mayın/EYP temizliği faaliyetlerinin devam ettiği belirtildi.

2 MUHALİFİN ŞEHİT VE 16 MUHALİFİN YARALI

Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 2 muhalifin şehit olduğu ve 16 muhalifin yaralandığı, DEAŞ terör örgütü unsurlarının Mare güneydoğusunda yer alan Tuways'a yönelik havan saldırısı sonucu ise bir askerin diz altından hafif şekilde yaralandığı bildirildi.

"31 MAYIN VE BİN 356 EYP KONTROLLÜ OLARAK ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR"

Açıklamada, muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 164 meskun mahalde (yaklaşık bin 305 kilometrekare) kontrol sağlandığı belirtilerek, "Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 94 DEAŞ TÖ hedefine ve 9 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak DEAŞ TÖ ve PYD/PKK mensupları baskı altına alınmış ve manevra kabiliyetinden yoksun bırakılmıştır. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından; hava harekâtı icra edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak yerde bekler uçak görevlendirilmiştir. Koalisyon güçleri tarafından hava harekâtı icra edilmemiştir. DEAŞ TÖ'den temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 10 EYP kontrollü olarak imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar çoğu tuzaklanmış 31 mayın ve bin 356 EYP kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir" denildi.

TÜRKİYE'DEN 7 BİN 741 SURİYELİ CERABLUS'A DÖNDÜ

BİZE ULAŞIN