93’üncü yıl sevinci tüm Türkiye’yi sardı

Cumhuriyetin 93’üncü yaşı, tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Genci yaşlısı, kadını erkeği yüzbinler, kimi yerde soğuk hava ve yağışa aldırış etmeden meydanları doldurup renkli görüntüler oluşturdu

93’üncü yıl sevinci tüm Türkiye’yi sardı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutlandı. Her yaştan vatandaşlar, kimi yerde soğuk hava ve yağışa aldırmadan 29 Ekim kutlamalarına katılıp Cumhuriyet'e sahip çıktı.
NEVŞEHİR: Kapadokya'da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla çok sayıda balonun uçuşlarında sepetlerine Türk bayrakları ve Atatürk posterleri asıldı.
KIRKLARELİ: Lüleburgaz ilçesinde köylü kadınlar tarafından oluşturulan Cumhuriyet Korosu konser verdi. Ertuğrul köyünde yaşayan, yaşları 30 ile 82 arasında değişen 12 kadından oluşan Cumhuriyet Korosu, büyük alkış aldı.

'VOSVOS' KONVOYU
ADANA: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında yamaç paraşütü festivali düzenlendi. Türk bayraklarıyla havalanan pilotlar, renkli görüntüler oluşturdu.
İZMİR: İzmir'de yaşayan 83 yaşındaki Nadide Yükselen, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla evinin yakınındaki bir okula giderek törende şiir okumak istediğini söyledi. Çocukluk yaşlarında öğrendiği şiiri okuyan Yükselen alkış aldı.
ORDU: Karadeniz'deki "vosvos" tutkunları, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla "cumhuriyet" konvoyu düzenledi. Etkinlikte, araçlar Türk bayrağı, Atatürk resimleri ve balonlarla süslendi. Ordu sahilinde toplanan sürücüler, konvoy eşliğinde Karadeniz Sahil Yolu üzerinde korna çalarak tur attı.
EDİRNE: Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan ve 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, üstü açık araçla tören alanında tur atarak halkın bayramını kutladı.
TEKİRDAĞ: Çorlu ilçesinde yaklaşık 5 bin Türk bayrağı dağıtıldı.
NİĞDE: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen esnaf kortejinde ilginç görüntüler oluştu. Mangal yakılıp et pişirildi, saç ve sakal tıraşı yapıldı, demir dövüldü. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenin ardından Niğde Belediyesi mehteran takımı konser verdi, halk oyunları gösterileri yapıldı. Manavcılar ve Pazarcılar Odası da kamyonet kasasına koyduğu sebze ve meyvelerle korteje katıldı.

CHP KUTLAMASINDA FETÖ KORTEJİ
SAKARYA: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Sakarya'da da coşkuyla kutlandı. Atatürk Bulvarı'nda yapılan tören, yağan yağmura rağmen coşkuyla sürdü. Törene, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden 248 şehidin isimleri yazılı tişörtlerle katılan öğrenciler büyük alkış aldı.
TRABZON: Cumhuriyet Bayramı kutlamaları hava muhalefeti dolayısı ile 19 Mayıs Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Kutlamalara Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
EDİRNE: CHP İl Örgütü'nün düzenlediği Cumhuriyet yürüyüşü bir skandala sahne oldu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Milletvekili Erdin Bircan ile çok sayıda partilinin katıldığı yürüyüş boyunca "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Yaşasın Cumhuriyet" gibi sloganlar atıldı. Yürüyüş Atatürk anıtında son buldu. Ancak Cumhuriyet yürüyüşünde alışılmışın dışında bir kortej de vardı. Fetullah Terör Örgütü kapsamında ordudan hakkında soruşturma açılması nedeniyle el çektirilen veya görevden atılan bir grup asker de yürüyüşe katıldı. FETÖ nedeniyle atılan ya da açıkta olan askerler çeşitli sloganlar attılar.

Rıdvan UYSAL- Mehmet YILDIRIM - Hüseyin CUMALI - Murat KARAMAN - Levent SİLİSTRE - Özgür ÖZDEMİR -Murat SAVAŞ
BİZE ULAŞIN