Anıtkabir'de Cumhuriyet coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki devlet erkânı, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti. Erdoğan Anıtkabir özel defterine, “Darbe girişimine karşı gösterilen kahramanca direniş, 93 yıl evvel Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıyan irade ve ortak imanın canlanmış halidir” yazdı

Anıtkabir'de Cumhuriyet coşkusu
Cumhuriyetin ilanının 93. yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanı Anıtkabir'i ziyaret ederek çelenk sundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir özel defterine, "15 Temmuz darbe girişimine karşı ülkemizin dört bir yanında gösterilen kahramanca direniş, 93 yıl evvel Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıyan irade ve ortak imanın tecessüm etmiş (canlanmış) halidir" yazdı.

ŞEMSİYEYİ KENDİ TAŞIDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanlarının da bulunduğu heyet, sabah saatlerinde Aslanlı Yol'dan geçerek Atatürk'ün mozolesine geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üzerinde ay yıldız bulunan çelengi Atatürk'ün mozolesine bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Erdoğan ve beraberindekiler, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Erdoğan, bu sırada üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan şemsiyeyi kendisi taşıdı.

15 TEMMUZ RUHUNA VURGU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı: "Bugün tüm yokluklara ve imkânsızlıklara rağmen liderliğiniz altında yürütülen destansı bir mücadelenin zafer meyvesi olan Cumhuriyetimizin 93. yıl dönümünü, millet olarak büyük gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Varlığına kast eden mihraklara karşı hürriyetinden, onurundan ve istikbalinden asla taviz vermeyeceğini 93 yıl önce tüm dünyaya ilan eden milletimiz, aynı iradesini bugün de devam ettiriyor.

15 Temmuz darbe girişimine karşı ülkemizin dört bir yanında gösterilen kahramanca direniş, 93 yıl evvel Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıyan irade ve ortak imanın tecessüm etmiş halidir. 246 şehit ve 2 bin 194 gazimizin kanı pahasına elde ettiğimiz kazanımları koruyarak 2023 hedeflerimizi gerçekleştirerek ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine taşıyacağız. Devletimizin beka mücadelesinde gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve başta zatıaliniz olmak üzere tüm gazilerimizi rahmet ve şükranla yad ediyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun."

Törenin sonunda vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulunuldu. Erdoğan da el sallayarak vatandaşları selamladı.

ASKERLER DE ARANDI

Anıtkabir'de tören için özel hazırlık yapıldı. Çiçeklerle süslenen Anıtkabir'e büyük boy bir de Türk bayrağı asıldı. Ayrıca, karanfillerden Türk bayrağının ve Atatürk portresinin yapıldığı bir tablo Anıtkabir'e konuldu.

Tören için hazır bulunan askerlerin ve vatandaşların etrafında, 81 ili temsil eden 81 bayrak taşıyan çocuklar yer aldı.

Tören için güvenlik tedbirleri de en üst düzeye çıkarıldı. Anıtkabir'e girişlerde rütbeli askerler de arandı. Yüksek noktalara keskin nişancılar yerleştirildi.

Devlet erkanın yapacağı ziyaret öncesi Anıtkabir içinde hassas burunlu köpekler tarafından detaylı arama yapıldı. Ağaç dipleri ve saksılar didik didik arandı.
BİZE ULAŞIN