Feto’nun konuşmaları 63 basamaklı şifre oldu

İzmir’de yürütülen FETÖ soruşturmasında deşifre olan TrueCrypt isimli sistemin 63 basamaklı şifresinin Fetullah Gülen’in konuşma linkleri olduğu ortaya çıktı. Programın çözülmesiyle FETÖ’nün himmet, fişleme ve gizli yazışmalarına ulaşıldı

Feto’nun konuşmaları 63 basamaklı şifre oldu
FETÖ'ye yönelik İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 15 Temmuz süreci öncesinde yürüttüğü, 79 kişinin tutukladığı 54 kişinin de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı soruşturmada, üst düzey örgüt yöneticisi "Yeğen" rumuzuyla itirafçı oldu. Gizli tanık, yanında getirdiği "Muhtakip" olarak isimlendirdikleri şifreli muhasebe kayıtlarıyla da karanlıkta kalan pek çok noktayı aydınlattı. Gizli tanığın anlatımı sonrasında, 4 aşamalı, büyüklü küçüklü harf, karakter, rakam ve pragraflardan oluşan 63 basamaklı şifre ile açılabilen "TrueCrypt"' sisteminde, çarpıcı bilgiler ele edildi. İnternet bağlantısı olmayan bilgisayarda açılması gereken programın, şifresinin tek karakterinin bile yanlış girilmesi durumunda anında içindeki bilgileri sildiği, açılsa bile bu kayıtların bulunamadığı tespit edildi. Bu kayıtların olası silinme olasılığına karşı tüm örgüt yöneticilerinin, mini SD kartlarda bu özel programı ve yedeklemeyi taşıdıkları öğrneldi.

LİNKLER ŞİFRE OLDU

Bu programın açılmasıyla, içinde sadece örgüte ait para kalıtlarının yer almadığı, yine şifreli olarak girilen Word, Excel, Power Point program dosyalarının da bulunduğu ortaya çıktı. Programda, örgütün para kaynakları, kimlerden himmet ve kurban bağışı adı altında para toplandığı, bu paraların kimlere verildiği, Pensilvanya'ya nasıl transfer edildiğine dair bilgilerin yer aldığı belirtildi. Bunun yanı sıra polis, asker, öğretmen gibi kamu personeli ile vatandaşlara yönelik fişleme kayıtlarının bulunduğu tespit edildi. Bazı örgüt üyelerinin ise 63 karakterli şifreyi unutmamak için Fetullah Gülen'in YouTube'daki konuşmalarının linklerini şifre olarak kullandıkları da saptandı.

YÜZDE 13'Ü PENSİLVANYA'YA

FETÖ'nün yeni gizli haberleşme ağı 'Cover me'
FETÖ'cülerin gizli haberleşme ağı ByLock ve Eagle'ın deşifre olmasının ardından 'Cover me' adlı yeni şifreli haberleşme ağı üzerinden mesajlaştıkları ortaya çıktı. FETÖ üyelerinin kendi aralarında haberleşmek için ByLock ve Eagle programlarını kullandığı belirlenmişti. Bu iki programın deşifre olmasının ardından örgüt üyelerinin server'ları ABD'de olan "Cover Me" uygulamasıyla mesajlaştığı ortaya çıktı. İstihbarat birimlerinin deşifre ettiği bu haberleşme sisteminde yazışmaların sadece iki kişi arasında karşılıklı şifreli onaylarla yapıldığı, okunan mesajın 5 saniye içinde otomatik olarak silindiği saptandı. Operasyonlarda gözaltına alınanlardan bazılarının cep telefonunda bu sistemin olduğu belirlendi.
Gizli tanığın getirdiği kayıtlara göre, himmet adı altında ve kurban parası olarak toplanan yardımlara ilişkin bilgilere de ulaşıldı. Bu yardımların, kentteki imamlardan kim tarafından toplandığına, nerelere aktarıldığına dair bilgilere, yine kayıtlarda bulundu. Buna göre, toplanan yardımların yüzde 13'ünün Pensilvanya'ya, yüzde 30'unun örgütün etkin olduğu yabancı ülkelerin imamlarına, geri kalanlarının ise örgüte yakın ülke içindeki kurumlara dağıtılmasının kurala bağlandığı tespit edildi. Örgütün başkenti olarak kabul edilen İzmir'e, Fetullah Gülen ve yöneticilerinin büyük önem verdiği, kenti Bornova, Buca, Karşıyaka ve Bergama olarak 4'e ayırdığı anlaşıldı. Bu bölgelerin başına da, ayrı ayrı baş imam ile yardımcı imamlar atadığı, bunların seçiminde, mesleklerindeki mevkileri yerine cemaat içindeki durumlarının önemli olduğu ortaya çıktı. Örgütün kendi aralarındaki şifreli haberleşme programı ByLock kayıtları da telefonunda bulunan 'Yeğen' rumuzlu gizli tanığın ifadeleri ve şifreli programdan elde edilen bilgiler sonrasında, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü üç dalga halinde operasyon yaptı. Bu operasyonlarda toplam 79 kişi tutuklandı, 54 kişi adli kontrol şartıyla, 8 kişi de serbest bırakıldı. Bu operasyonlar sonrasında, 42 kişinin de firarda bulunduğu açıklandı. DHA
BİZE ULAŞIN