80 anayasası ihtiyaç karşılamıyor

Başkanlık sistemi ve anayasa değişikliğinin bir zaruret olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, muhalefete çağrıda bulundu: En azından üzerinde anlaştığımız 7 maddeyi 3 parti birlikte Meclis’ten geçirelim

80 anayasası ihtiyaç karşılamıyor
Başbakan Binali Yıldırım dün AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Genişletilmiş Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu:
1980 darbesiyle yapılan darbe anayasası, Türkiye'nin bugünkü ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzakta. Bütün siyasi partiler seçimlerde anayasa değişikliği sözü verdi.
AK Parti sorunları torunlara bırakmayan, sorunları çöze çöze, dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürerek gelen bir parti olduğu için artık biz diyoruz ki 'Gelin şu anayasa meselesini halledelim. Millet bize bu görevi verdi. AK Parti'ye, CHP'ye, MHP'ye bu görevi verdi. Şimdi bir araya gelelim. En azından anlaşılan 7 maddeyi AK Parti, CHP ve MHP olarak birlikte geçirelim, bu meseleyi halledelim.
Türkiye'nin birliği, beraberliği, gelişmesi, 2023 hedeflerini gerçekleştirmesi, bölücülerle mücadele etmesi için güçlü, tek başına iktidar çıkmalı her seçimde. Bunun yolu başkanlık sisteminden geçiyor. 'Başkanlık gelirse, Türkiye bölünür' diyorlar. Asıl başkanlık gelmezse, Türkiye'nin bölünme riski var. Başkanlık üniter yapıyla olacak.
(15 Temmuz gecesine ilişkin açıklamaları için) Sayın Kılıçdaroğlu, Cumhur-başkanımız o gece her saniye milletiyle beraberdi. Peki o gece siz neredeydiniz, bunun cevabın verin, siz neredeydiniz? Darbe oldu, CHP Genel Merkezi FETÖ'cülerin ağlama duvarına döndü. Mağdur edebiyatıyla her fırsatta FETÖ'cülere moral veriyorsunuz.
15 Temmuz'da halkın gücü tankın gücünü yendi. Vatanına ihanet edenler değil, meydanlarda demokrasi nöbeti tutanlar kazandı. Milletin tanklarını, milletin üzerine sürenler değil, tankların önünde duran, tankların üzerine çıkan kahramanlar kazandı. Aklını kiraya veren teröristler değil, hainler değil, her biri birbirinden yiğit şehitler kazandı, gaziler kazandı.
BİZE ULAŞIN