Numan Kurtulmuş: Reina saldırganının arkasındaki güçlere ilişkin önemli bilgiler var

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Referandum sürecinde Ak Parti ve MHP'nin birlikte kampanya yürüteceği iddialarına ilişkin açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, "İki farklı partinin bir anayasa değişiklik paketine 'evet' oyu vermesiyle bir müştereklik söz konusudur. Ama her iki parti de kendi öncelikleri bakımından bir referandum kampanyası yürütecektir. AK Parti ve MHP'nin ortak bir referandum kampanyası yürütmesi söz konusu değildir. MHP, kendisince önemli gördükleri noktaları anlatacak, biz de AK Parti olarak kendi önceliklerimiz etrafından bir kampanya yürüteceğiz. Her ikisi de evet kampanyası olacak" dedi. Sorgusu devam eden Reina saldırganı ile ilgili soruları yanıtlayan Kurtulmuş, "Emniyet güçleri şahıstan hareketle önemli detay bilgilere sahip" açıklamasında bulundu. İşte Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar...

Numan Kurtulmuş: Reina saldırganının arkasındaki güçlere ilişkin önemli bilgiler var

AK PARTİ - MHP REFERANDUM KAMPANYASINI BİRLİKTE YÜRÜTECEK Mİ?

Numan Kurtulmuş yaklaşan anayasa referandumuna ilişkin "İki farklı partinin bir anayasa değişiklik paketine 'evet' oyu vermesiyle bir müştereklik söz konusudur. Ama her iki parti de kendi öncelikleri bakımından bir referandum kampanyası yürütecektir. AK Parti ve MHP'nin ortak bir referandum kampanyası yürütmesi söz konusu değildir. MHP, kendisince önemli gördükleri noktaları anlatacak, biz de AK Parti olarak kendi önceliklerimiz etrafından bir kampanya yürüteceğiz. Her ikisi de evet kampanyası olacak" dedi.

Numan Kurtulmuş önemli açıklamalarda bulundu

AK PARTİ'NİN REFERANDUM KAMPANYASI

AK Parti kampanya süreci ile ilgili çalışmalara başladı. Büyük ihtimalle bunun rejim değişikliği değil, sistem değişikliği olduğu, büyüyen bir Türkiye olduğu ana fikri üzerine oturtulan bir kampanya yürüteceğiz. Öyle görünüyor ki büyük ihtimalle biz, bunun bir rejim değişikliği değil sistem değişikliği olduğu, Türkiye'nin etkin bir yönetim modeline kavuşmasının büyüyen, gelişen, güçlü bir Türkiye için en önemli hususlardan birisi olduğu ana fikri üzerine oturacak bir kampanya yürüteceğiz. Özellikle terörle mücadele konusunda gelinen nokta, son aylarda sağlanan çok ciddi başarılar ve daha güçlü bir hükümet modeliyle, daha seri karar alabilen yürütme modeliyle terörün de üstesinden daha rahat gelinebileceği fikriyle bir kampanya yürütülecek.

YENİ SİSTEME GEÇİŞ NE ZAMAN? MİLLİ MUTABAKAT HÜKÜMETİ

Milli Mutabakat hükümeti... Bunlar kulislerde konuşuluyor olabilir ama böyle bir şey yok. 2019 yılına kadar 65'inci hükümeti devam eder, milli mutabaka hükümetine ihtiyaç yok.

"CUMHURBAŞKANI ARZU EDERSE PARTİNİN GENEL BAŞKANI DA OLABİLİR"

Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçiş 2019 seçimlerinden sonra olacak. O tarihe kadar Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız görevine devam edecek. Anayasa teklifinin yasalaşması için referandumdan evet oyu çıkması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın partileriyle irtibatı devam etmiş olması imkanlardan birisidir. O hemen devreye girer. Arzu ederse partinin genel başkanı da olabilir.

Kurtulmuş: "Cumhurbaşkanı arzu ederse partinin genel başkanı da olabilir"

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ

Ak Parti 367 meselesinin ardından hodri meydan dieyrek halka gitti. Çok hayırlı oldu. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi çok önemli bir adımdı. Demokratik ve şeffaf bir kampanya ile cumhurbaşkanı seçiliyor. Geçmiş dönemlerde Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasında çok ciddi tartışmalar oldu. Rahmetli Ecevit'in kendisi göreve getirdiği Necdet Sezer'in kafasına kitapçık attığı günleri hatırlıyoruz. Bu tartışmaların her birisi Türkiye'ye çok zaman kaybettirmiş tartışmalardır. Cumhurbaşkanı ile Başbakan çatışması yeni sistemle ortadan kaldırılıyor. Türkiye ekonomisi bu olaylarla türbulansa girmişti. Cumhurbaşkanı kendi kabinesini kuracak. Hızlı bir şekilde karar alma imkanına sahip olacak. Buna karşılık çok ciddi hesap verme mekanizmaları ile karşı karşıya kalacak. Sonuçta Türkiye yoluna daha emin adımlarla devam edecek.Türkiye siyaseti rahmetli Menderes'ten beri bu sistemi tartışmıştır. Birçok lider bu konudaki görüşlerini milletle paylaşmıştı. O güç o zaman söz konusu değildi. Şimdi mümkün oldu.

YETKİ TARTIŞMALARI

Bugünkü Cumhurbaşkanı olağanüstü yetkilerle donatılmıştır. Hiçbir şekilde hesap vermeyen bir sistem var şu anda. Yeni sistemde parlamento Cumhurbaşkanı'ndan hesap sorabilecek. Mevcut sistemde iki başlı bir yürütme var. Ama yeni sistemle iki başlı yürütme ortadan kaldırılıyor. Tek bir yürütme mekanizması kuruluyor. Buna Cumhurbaşkanlığı Sistemi deniyor.

TERÖRLE MÜCADELE

Türkiye terör örgütlerine karşı büyük bir mücadele veriyor. Referandumdan sonra bu örgütlerin sesleri iyice kısılacaktır. Terör örgütleri neden bu kadar yakın stratejik işbirliği içerisinde? Türkiye'ye diz çöktürmek istiyorlar. Arkasındaki güçlerle, bunların sırtını sıvazlayan ağa babalarıyla birlikte Türkiye'nin güçlü bir şekilde yoluna devam etmesini engellemek istiyorlar. Şimdi referandum sürecinin, onlar için ayrı bir motivasyon unsuru olduğu kanaatindeyim. Referandumda evet çıkmaması için terör örgütleri devrede.

NUMAN KURTULMUŞ AHABER’E REFERANDUM TARİHİNİ AÇIKLADI

LİDERLERE SUİKAST İDDİALARI

Tedbir almak durumundayız. Zırhlı araçlar artı ilave korumalarla tedbirler alınıyor. Liderlere suikast iddiaları istihbarat raporlarına dayanıyor.

REİNA SALDIRISI

Bu saldırganın arkasında bir istihbarat desteklerinin olması kaçınılmazdır. Şu anda saldırgan elde. Sorgusu çok boyutlu bir şekilde yürütülüyor. Arkasındaki gerçek güçleri bulacak bilgilere ulaşılacak. Geçmişine doğru çok sayıda detay bilgiye de kavuşabiliriz. Saldırının arkasındaki gerçek güçlere ulaşılacak. Emniyet güçleri şahıstan hareketle önemli detay bilgilere sahip.

REİNA KATLİAMCISI GECE YARISI ORAYA GÖTÜRÜLDÜ!

ASTANA ZİRVESİ

Suriye'de malesef 6 yıldır bir savaş söz konusu. Bir vekalet savaşı söz konusu. 600 bin sivil insanın hayatını kaybettiği bir savaş söz konusu. Türkiye ve Rusya başta olmak üzere bir sürecin başlaması için insiyatif ortaya koydu. Halep barışı üzerinden başlayarak Türkiye ve Rusya garantörlük ortaya koydu. Çok şükür sivillerin tahliyesi konusunda önemli bir yok katedildi. Ateşkesin Suriye geneline yayılması için bir süreç başladı. Astana'da bunun sonucudur.

BİZE ULAŞIN