Yunanistan’dan tarihi ihanet

Yunanistan, kucak açtığı darbeci 8 askeri teslim etmiyor. Yunan Yüksek Mahkemesi, darbe gecesi helikopterle kaçarak sığınma isteyen 8 hainin Türkiye’ye iadesine ilişkin talebi reddetti

Yunanistan’dan tarihi ihanet

15 Temmuz darbe girişiminin ardından askeri helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 darbeci asker için nihai karar verildi. Yunanistan Yüksek Mahkemesi, 15 Temmuz'da aktif rol alan FETÖ üyeleri Gençay Böyük (binbaşı), Ahmet Güzel (binbaşı), Feridun Çoban (yüzbaşı), Yüzbaşı Uğur Uçan (yüzbaşı), Abdullah Yetik (yüzbaşı), Süleyman Özkaynakçı (yüzbaşı), Mesut Fırat (başçavuş) ve Bilal Kurugül'ün (başçavuş) "Türkiye'ye iade" talebini reddetti. Savcıların mütalaalarıyla aynı yönde karar veren hâkimler, Yunan polisinin eşliğinde mahkemeye çıkarılan darbecileri gruplar halinde salona çağırarak, kararları yüzlerine okudu.

ŞİMDİ İLTİCA BEKLİYORLAR
3 ayrı duruşmada dosyaları inceleyen 15 hâkim, Türkiye'nin iade talebini reddetti. Hâkimlerden yalnızca biri 'iade' yönünde görüş belirtti. Tutuklulukları kaldırılan darbeci askerler, şimdi de Yunanistan'a kaçtıkları 16 Temmuz sabahı Yunan makamlarına başvurdukları siyasi iltica hakkı ile ilgili verilecek nihai kararı bekliyor. Kararla ilgili süreç mart sonunda tamamlanabilir. Ancak bu son karardan sonra firarilerin siyasi iltica talepleri kabul edilse de edilmese de büyük bir ihtimalle Yunanistan dışına çıkma ihtimali doğmuş bulunuyor.

İNSAN HAKKI SAVUNMASI
Yüksek mahkemenin gerekçeli kararı henüz resmen açıklanmadı. Ancak mahkemede söz alan bir hâkim, "İnsan haklarını korumak işlenen herhangi bir suçtan önemlidir. Türkiye'ye iade edilmeleri bu kişilerin temel insan haklarının çiğnenmesi tehlikesine yol açar. Temel insan haklarının çiğnenmesi ihtimali, suçun seviyesine bakılmaksızın uluslararası hukuka göre iadeye engel teşkil eder" ifadelerini kullandı. Savcılar mütalaalarını "Türkiye'ye iade edilmeleri halinde adil yargılanacaklarına dair herhangi bir güvence verilmediği", "İşkence ve hatta hayati tehlikelerle karşı karşıya kalacakları" ve "Türkiye'de idam cezasının geri getirileceği ile ilgili yapılan açıklamalar" gibi iddialara dayandırmış, savunmalarında Türkiye'de gözaltına alınanlara kötü muamele yapıldığına dair yayımlanan fotoğraf ve video görüntülerini örnek göstermişlerdi.

TUTUKLAMA KARARI ÇIKTI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yunanistan'a kaçan 8 firari darbeci ile tutuklama kararı verilmesi amacıyla nöbetçi İstanbul 12. Sulh Ceza Hâkimliği'ne başvurdu. Talebi değerlendiren nöbetçi hâkimlik, daha önce haklarında yakalama kararı çıkarılan firarilerle ilgili bu kez yokluklarında tutuklama kararı çıkarılmasına hükmetti. Hâkimlik ayrıca, şüpheli askerlerle ilgili İnterpol'de kırmızı bülten çıkarılması için ilgili makama yazı yazılmasını da karar bağladı.

YÜKSEK MAHKEME İTİRAZ ETMİŞTİ
Yerel mahkemede daha önce 3 askerin Türkiye'ye iadesi kabul edilmiş, 5 askerin iadesi ise reddedilmişti. Yunan Temyiz Mahkemeleri Başsavcısı Antonis Liogas, iade talebi reddedilen askerlerle ilgili yüksek mahkemeye itirazda bulunmuştu.

3 SAVCI DA 'İADE ETME' DEDİ
Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kondonis, "Hükümet, yüksek mahkemenin kararlarına saygı duyacak" açıklaması yapmıştı. Eski Atina Avukatlar Derneği Başkanı Dimitris Paksinos da "Üç savcı iade edilmemelerini önerdikten sonra iade isteyecek başsavcı olamaz. Hangi savcı insan haklarına dair Avrupa Sözleşmesi'ne karşı çıkabilir?" demişti.


DIŞİŞLERİ'NDEN PROTESTO: CUMHURBAŞKANIMIZIN HAYATINA KASTETTİLER
Dışişleri Bakanlığı, 8 darbeci askeri iade etmeyen Yunanistan'a sert tepki gösterdi. Açıklamada, "Demokratik düzeni hedef alan, 248 vatandaşımızı şehit eden, 2193 vatandaşımızı da yaralayan bir darbe girişiminde aktif rol alan ve Sayın Cumhurbaşkanımızın hayatına kasteden bu şahısların bağımsız Türk yargısı önüne çıkmasına engel olan bu kararı protesto ediyoruz" denildi.

YUNANİSTAN'I UYARDIK
Türkiye ile Yunanistan dışişleri bakanlıkları arasında yapılan düzenli siyasi istişareler çerçevesinde dün Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın ile Yunanistan Dişişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Dimitrios Paraskevepoulos, 6.5 saat süren görüşme gerçekleştirdi. Duruşma öncesi yapılan görüşmede Türk tarafının iadenin gerçekleşmemesi halinde Türkiye ile ilişkilere zarar vereceği uyarısını paylaştığı bildirilmişti.

BİZE ULAŞIN