İngiltere Suriye’de Esad’sız çözüm istiyor

Başbakan Yıldırım: PYD ve YPG, PKK’nın aynısı. İsimleri farklı olabilir, bu terör örgütlerini temizleyeceğiz Theresa May: Suriye’nin geleceğine ilişkin çözüm bulmalıyız. Bence bu çözüm Esad’sız bir çözüm olmalı

İngiltere Suriye’de Esad’sız çözüm istiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından Çankaya Köşkü'ne geçen İngiltere Başbakanı Theresa May, Başbakan Binali Yıldırım tarafından resmi törenle karşılandı. Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Türkiye'nin Milli Muharip Uçağı olan TFX'in geliştirilmesi ve iki ülke arasındaki turistlerin güvenli şekilde seyahat edebilmesi için anlaşma imzalandı. Düzenlenen basın toplantısında Başbakan Yıldırım şöyle konuştu:

GÜCÜMÜZÜ İLERİYE TAŞIYACAK: Türkiye ve Birleşik Krallık'ın stratejik ortaklığı kuvvetli bir zemine sahip. Bu ortaklığı yeni bir boyuta taşıma konusunda iradelerimizi ifade ettik TFX dediğimiz proje tamamen Türkiye hükümeti ve Birleşik Krallık hükümetinin desteklediği önemli bir projedir. Savunma alanında her iki ülkenin gücünü de daha ileriye taşıyacak önemli bir işbirliği alanıdır.

PYD VE YPG, PKK İLE AYNI: Başta DEAŞ olmak üzere bölge terörden temizlenmeli. YPG ve PYD, PKK ile aynıdır, isimleri farklı olabilir ama bu terör örgütlerini bölgeden temizleyeceğiz. Türkiye'nin yükünün hafiflemesi için daha fazla ellerini taşın altına koysunlar.

''Terör konusunda mütabıkız''

SERBEST TİCARET ANLAŞMASI: AB ile gümrük birliği güncellemelerini görüşmeye başladık. İngiltere ile de serbest ticaret anlaşması görüşmelerimizi eş zamanlı olarak yürüteceğiz. Biz 4 özgürlükten yanayız; İnsanların, sermayenin, hizmetlerin, malların serbest dolaşımı.

FETÖ'YE KARŞI GEREĞİ YAPILMALI: FETÖ'nün İngiltere'de bilinen faaliyetleri var. Bu faaliyetler konusunda Sayın Başbakan'a bilgi aktarma fırsatım oldu. Bu suç örgütünün uzantılarına gereğinin yapılmasını talep ettik. İngiltere Başbakanı May de, mülteciler konusu ve Suriye ile ilgili şunları söyledi:

TÜRKİYE'YE YARDIMCI OLUYORUZ: (Türkiye El Bab'da neden yalnız bırakılıyor?) Türkiye terörle mücadelede, büyük yardımcı oluyor. Türkiye bölgede NATO'nun kilit ülkesi olarak rolünü devam ettirmiştir Biz Türk kuvvetlerine desteğimizi sağlıyoruz. Bugün daha fazla desteği konuştuk. Hepimiz Suriye'nin geleceğine ilişkin çözüm bulmaya çalışmalıyız. Bence bu çözüm Esad'dan uzak olan siyasi bir çözüm olmalıdır.

"AB'YE BİR GİREN BİR DE GİRMEYEN PİŞMAN"
İngiltere Başbakanı May, İngiliz halkının AB'den ayrılma kararı aldığını ancak AB'ye girmeye çalışan başka ülkeler olacağını söylerken, Yıldırım esprili bir şekilde, "Yani bir giren bir de girmeyen pişman" karşılığını verdi.

BİZE ULAŞIN