PYD-YPG’nin Cerablus pususu son anda önlendi

PKK’nın Suriye kolu PYD-YPG, Cerablus’ta Mehmetçiğe bombalı araçla saldırmak istedi. Askeri konvoyun geçişi sırasında patlatılmak istenen bombalı araç yol kontrolüne takıldı. 2 terörist sağ ele geçirildi

PYD-YPG’nin Cerablus pususu son anda önlendi

Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında DEAŞ terör örgütünden temizlenen Cerablus'ta, Türk askerine saldırı hazırlığındaki bomba yüklü araç etkisiz hale getirildi. Sağ ele geçirilen 2 terörist ise, saldırı talimatını Menbiç'teki PKK/PYD elebaşılarından aldıklarını itiraf etti. Genelkurmay Başkanlığı tarafından açıklanan ve 21 Ocak tarihinde meydana gelen olayda, Suriye'nin kuzeyindeki Türk askerine karşı bombalı bir saldırı önlendi. DEAŞ terör örgütünden temizlenen Cerablus'ta asayişi sağlayan Mehmetçik, bomba yüklü bir aracı fark edince hemen etkisiz hale getirdi.

TALİMATI PKK/PYD VERDİ
Bomba yüklü araçta bulunan şoför ve bombayı patlatacak olan terörist sağ ele geçirildi. 2 terörist ifadelerinde ise PKK/ PYD-YPG'nin kontrolündeki Menbiç'ten yola çıktıklarını, Türk askeri konvoyuna saldırma planı yaptıklarını itiraf etti. Teröristler ayrıca saldırı emrini Menbiç'teki PKK/PYD elebaşılarından aldıklarını da anlattı. Teröristlerden Hüseyin el-Hamad, kendisine bomba yüklü aracı Menbiç'ten Cerablus'a getirme ve Türk askeri konvoyu geçerken patlatma görevi verildiğini belirtti. Hamad, bu talimatı ise Menbiç'teki Dindar ve Fırat isimli PKK/PYD'li teröristlerden aldığını söyledi.

KONVOYDA PATLATACAKTIK
Cerablus sakinlerinden olduğu belirlenen araç şoförü Muhammed Rahim isimli terörist ise, kendisine araçtaki bombanın kumandasını Menbiç'ten getirme görevi verildiğini söyledi. Rahim, "Aracı Cerablus'un çevresinde Türk konvoyunun geçişi sırasında patlatmak istiyorduk" itirafında bulundu.

FIRAT KALKANI BİLANÇOSU: 2 BİN 156 DEAŞ'LI 321 PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ
TSK, Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında bugüne kadar 2 bin 156 DEAŞ ve 321 PKK/PYD'li teröristi etkisiz hale getirildi. Ayrıca 3 bin 282 el yapımı patlayıcı ve 55 mayın kontrollü infilak ettirildi. Türk Hava Kuvvetleri tarafından da toplam bin 332 hedef imha edildi.

158. GÜNDE 14 DEAŞ'LI ÖLDÜRÜLDÜ
Fırat Kalkanı Harekâtı'nın 158'inci gününde, terör örgütü DEAŞ'a ait 197 hedef ateş altına alındı, 14 terörist etkisiz hale getirildi. El Bab ve Bzagah bölgelerinde DEAŞ'a ait 18 hedefe düzenlenen hava harekâtında barınma amacıyla kullanılan 17 bina ve bir silah deposu imha edildi. 62 el yapımı patlayıcı imha edildi. Diyarbakır, Şırnak, Tunceli, Bitlis ve Ağrı'da son bir haftada düzenlenen operasyonlarda ise 12 bölücü terör örgütü üyesi ölü ele geçirildi. Hudut hattındaki tedbirler sonucunda 2 bin 184 kilogram kubar esrar, 2 bin 620 kilogram toz esrar ve 255 bin 370 paket kaçak sigaraya el konuldu. Son bir haftada icra edilen operasyonlarda kayıp yaşanmadı.

BİZE ULAŞIN