Numan Kurtulmuş: Demokratik, açık ve şeffaf bir yarış olacak

Numan Kurtulmuş: Demokratik, açık ve şeffaf bir yarış olacak
Bakanlar Kurulu toplantısı dün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, toplantı devam ederken şu açıklamaları yaptı:
("Hayır" diyenlerin terör örgütleri ile beraber olduğu söylemleri) Eğer bugün Türkiye, bir Suriye, Irak, Libya, Yemen olmadıysa bunun en temel sebeplerinden biri Türkiye'de sandığın ortada olması. Allah'tan ortada sandık var. Referandum sandığı demokrasinin gücünün göstergesi. Kimi "evet" diyecek, kimi "hayır." Kampanya açık şeffaf demokratik şekilde ortaya konulacak. Bu bir parti seçimi değil. Kimse demokratik yarış olmayacağından endişe etmesin. Açık şeffaf bir yarıştır.
Biz pozitif bir kampanya yürütüyoruz. Kampanyamızın sloganı "Kararımız evet"tir. Yeni Türkiye için evet, güçlü Türkiye için evet'tir. Türkiye'nin sorunlarını aşabileceği etkin bir sistemi kurabilmesi için "evet"tir. Halkımızın büyük çoğunluğunun "evet"e destek vereceğini görüyoruz. Söz de karar da milletindir.
(Almanya'nın İncirlik'te istihbarat vermediği iddiaları) Almanlar keşif uçuşlarında elde ettikleri bilgilerin bir kısmını bizimle paylaşıyor. İsteriz ki koalisyon güçleri bütün bilgileri paylaşsın, biz de onlarla paylaşalım. Bizim beklediğimiz sadece DEAŞ'a karşı istihbaratın paylaşılması değil PKK-PYD'nin Türkiye'ye karşı hareketlenmeleri konusunda da bize bilgi verilmelidir.
(Ahmet Türk'ün "Çözüm adımı atılırsa karşılık veririz" açıklaması) Yıllardır HDP'lilere halkın terör örgütüne karşı "Durun biz sizinle beraber değiliz" diyoruz. Ne yazık ki HDP'deki bazı siyasetçiler bunu yapamadı. Sayın Türk'ün bu açıklamalarının daha yüksek sesle söylenmesinin faydalı olacağı kanaatindeyiz ama maalesef geç olmuştur. Bundan sonra bölgedeki halkımıza karşı acımasız şekilde terör örgütünün diz çöktürülüp eylem yapamaz noktaya gelmesinden başka imkan kalmadı.
(DEAŞ'a yönelik operasyon) Terör örgütlerinin mutlaka diz çöktürülmesi Türkiye'nin bekası için zorunlu. Türkiye terörle iç içe yaşayamaz. Halkımıza acıları yaşatamayız. Türkiye içinde destek veren unsurları bulup yargı önüne çıkaracağız. Türkiye'deki din adamları çok sayıda tehdit alıyor, ilave tedbirler alınıyor.
BİZE ULAŞIN