Yeni KHK ile görevden kaç kişi ihraç edildi! OHAL kapsamında KHK ile kimler görevden atıldı?

Yeni KHK ile kamu görevinden flaş ihraçlar. OHAL kapsamında kamudaki görevinden ihraç edilenlerin listesi yayınlandı. 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlandı. MEB, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Yargıtay ve YSK'dan toplam olarak 4 bin 464 kişi görevinden ihraç edilirken 17 kişi göreve iade edildi.

Yeni KHK ile görevden kaç kişi ihraç edildi! OHAL kapsamında KHK ile kimler görevden atıldı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 2 Ocak'ta toplanan Bakanlar Kurulunca Anayasa'nın 121. maddesi ile 2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 4'üncü maddesine göre, alınan kararlar doğrultusunda hazırlanan , Resmi Gazete'nin bugünkü son mükerrer sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, 686 Sayılı ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca, devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan 4 bin 464 kişi kamu görevinden başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarıldı.

Bu kişilere ayrıca herhangi bir tebligat yapılmayacak. Haklarında ayrıca özel kanun hükümlerine göre işlem tesis edilecek.

Bu KHK ile "Kamu görevinden çıkarılanlar", "Kamu görevine iade edilenler", "Öğrencilik statüsü geri verilenler" ile "Tedbir uygulanan emekli emniyet mensupları" başlıkları altında yeni düzenlemelere yer verildi.

BİZE ULAŞIN