Eski Maltepe Askeri Lisesi Komutanı Albay Canpolat savunma yaptı

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan 270 sanıklı davada, eski Maltepe Askeri Lisesi Komutanı Albay Kadir Canpolat'ın savunması alındı.

Eski Maltepe Askeri Lisesi Komutanı Albay Canpolat savunma yaptı

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan 270 sanıklı davada, eski Maltepe Askeri Lisesi Komutanı Albay Kadir Canpolat'ın savunması alındı.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'ndeki duruşma salonunda, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen oturumda, 54'ü tutuklu ve 8'i tutuksuz sanık ile taraf avukatları hazır bulundu.

Kimlik kontrolünün ardından Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada, tutuklu sanık Canpolat, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep'in derdest edilmesi girişimi ve darbe teşebbüsünün yaşandığı gece diğer sanıklarla hareket ettiğine ilişkin suçlamalarla ilgili savunma yaptı.

Sanık Canpolat, 15 Temmuz günü, kapatılan Maltepe Askeri Lisesindeki devir teslim töreninin ardından okulun yeni komutanı tutuklu sanık Ufuk Gökşen'le İzmir'de gezerken akşam saatlerinde sosyal medyada askerlerin İstanbul'da sahaya indiğine dair ve terör olaylarına ilişkin bazı haberler okuduğunu belirterek, terör örgütü PKK'nın bazı şehirlerde eylem yapacağına yönelik istihbarat raporlarından bilgisi olduğundan, İzmir ya da bazı karargahlara "saldırı olabilir" düşüncesiyle, sağlıklı bilgi almak için Ege Ordusu Komutanlığına gitme kararı aldığını savundu.

"LANET OLASI SIKIYÖNETİM DİREKTİFİNİ GÖRDÜM"

Sanık Gökşen'le kimlik ve araç kaydı yaptıktan sora ordu karargahı nizamiyesinden giriş yaptıklarını, karargaha sızma gibi bir durumun olmadığını öne süren Canpolat, Harekat İstihbarat Başkanlığında kimsenin olmaması ve ışıkların kapalı olması nedeniyle karargahtan ayrıldıklarını söyledi.

Maltepe Askeri Lisesine geldikten sonra kışla misafirhanesine bıraktığı sanık Gökşen'den, bazı eşyalarını almak için komutanlık odasının anahtarını alarak odasına gittiğini ileri süren Canpolat, şunları kaydetti:

"Karargaha döndüğümde beni karşılaması gereken nöbetçi amirin Ege Ordusu Komutanlığına gittiğini öğrendim. Bu esnada, Astsubay Şahin Öztürk bir zarfla bana geldi. İçine açıp baktığımda sözde lanet olası sıkıyönetim direktifini gördüm. Bu sırada Albay Murat Alparslan da beni arayarak bir kısım personel ve öğrencinin Ege Ordusuna çağrıldığından bilgimin olup olmadığını sordu. Ben de 'Bilgim yok.' dedim. Komutanlığı askeri hattan aradım ancak kimseye ulaşamadım.

"BİNBAŞIDA GECE GÖRME BOZUKLUĞU VARDI"

Orgeneral Recep'in derdest edilmesine yönelik suçlamalara ilişkin beyan veren sanık Canpolat, "Konuyla ilgili bilgi sahibi değilim. Ordu Komutanı'nı almaya gelen helikopterlerden de bilgim yok. İnanın, helikopter pistinin yerini bile bilmiyorum. Kışlaya o gün giden Binbaşı Durmuş Ali Vurkun'da (tutuklu sanık) gece görme bozukluğu vardı. Bir diğer asker, yıl boyunca yapılan atışlarda başarı elde edemedi. Bir diğeri Orgeneral Recep'in karargahtaki odasının yerini bilmiyor. Benim hiçbir özel yeteneğim yok. Bunlarla mı Orgeneral Recep derdest edilecekti?" ifadelerini kullandı.

FETÖ ile bağı olduğuna ilişkin iddiaları reddeden sanık Canpolat, komutanlık yaptığı dönemde FETÖ ile bağlantısını tespit ettikleri bazı askeri öğrencilerin ailelerinin de rızasıyla okuldan ilişiğinin kesildiğini savunmasına ekledi.

Mahkeme heyeti, oturuma öğle arası verdi.

BİZE ULAŞIN