Trump ile ilk resmi görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın telefon görüşmesinde, FETÖ elebaşısı Gülen’in iadesi ile Suriye’deki gelişmeler ve terörle mücadele ele alındı

Trump ile ilk resmi görüşme
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 20 Ocak'ta göreve başlayan ABD Başkanı Donald Trump'ın beklenen telefon görüşmesi dün gece yarısı gerçekleşti. İki liderin ilk resmi telefon görüşmesinde, Türkiye-ABD ilişkileri ele alındı. İlişkilerin daha da geliştirilmesi için karşılıklı olarak yapılacaklar konuşuldu. Mayıs sonunda Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılması planlanan NATO Liderler Zirvesi, Trump'ın katılacağı ilk NATO toplantısı olacak. NATO'nun yeniden yapılandırılmasını da ele alan Erdoğan ve Trump, zirvede de kapsamlı bir görüşme yapılması konusunda mutabık kaldı. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin bir diğer önemli gündem maddesi de Suriye başta olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmeler oldu. Terör örgütü DEAŞ ile mücadele, Suriye'de iki müttefik ülkenin atması gereken adımlar konuşuldu. Erdoğan, DEAŞ ile mücadelenin bir başka terör örgütü olan PYD/ YPG ile birlikte yürütülmemesi gerektiğini anlattı. Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin bilgi verirken, Suriye'deki çözüm için Türkiye'nin tezlerini gündeme getirdi.

GÜLEN'İN İADESİ
Türkiye-ABD ilişkilerine gölge düşüren FETÖ konusu da görüşmede ele alındı. FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen'in 15 Temmuz darbe girişiminin sorumlusu olduğunu hatırlatan Erdoğan, bir an önce Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini vurguladı.
BİZE ULAŞIN