Başbakan Yıldırım: Avrupa Birliği vizyonunu gözden geçirmeli

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye-Malta İş Forumu'nda konuştu. Yıldırım, Avrupa Birliği'nin vizyonunu gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan Yıldırım:  Avrupa Birliği vizyonunu gözden geçirmeli

Başbakan Binali Yıldırım, "Malta, ana adayla Gozo adasını birleştirme niyeti var. Dolayısıyla bizim Avrasya Tüneli'ne benzer bir tüneli buraya pek ala müştereken yapabiliriz. Hızımızı alamazsak Türkiye'ye kadar da devam edebiliriz" dedi.

Başbakan, Türkiye-Malta İş Forumu'nda konuştu

Başbakan Yıldırım, Türkiye-Malta İş Forumu'na katıldı. Malta ile ilişkileri geliştirmek istediklerini belirten Yıldırım, "Son iki yılda ticaret hacmimizde ciddi bir azalma var bu tabii küresel ekonomik krizle ilgili geçici bir durum. Bunu süratle telafi edecek elimizde imkanlar olduğunu düşünüyorum" dedi. Geçmişte Malta'dan İzmir'e yerleşmiş ve orada hayatını sürdürenlerin olduğuna dikkat çeken Başbakan Yıldırım, bunun Malta-Türkiye ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayan en büyük değer olduğunu söyledi.
-"AVRASYA TÜNELİ'NE BENZER BİR TÜNELİ MÜŞTEREKEN YAPABİLİRİZ"-


Türkiye'deki yap-işlet-devret modeli ile yapılan projeleri anlatan Yıldırım, "Türkiye dünyanın en büyük projelerini birer birer gerçekleştirdi. Dünyanın en geniş, ortasından demiryolu geçen asma köprüsünü boğaza inşa etti. Dünyanın deniz altından en derinden geçen tren yolunu Marmaray'ı tamamladı, hizmete aldı. Geçtiğimiz ay da Avrasya Tüneli'ni hizmete aldık. Marmaray ikinci sıraya düştü, Avrasya birinciliği aldı. Denizin 106 metre derinliğinden geçen bir tünel. Malta, ana adayla Gozo adasını birleştirme niyeti var. Dolayısıyla bizim Avrasya Tüneli'ne benzer bir tüneli buraya pek ala müştereken yapabiliriz. Hızımızı alamazsak Türkiye'ye kadar da devam edebiliriz" diye konuştu.

-"REKABETİ BOZACAK BİR TAKIM MANİPÜLASYONLAR VAR MI YOK MU?"-

Zaman zaman ülkelerin güvenlik ve terör sınıflaması yaparak turizmin belirli ülkelerden başka yerlere kaymasını sağlamaya çalıştığını kaydeden Yıldırım, "Malta Valletta ne kadar güvenliyse, İstanbul'da o kadar güvenli. Dünyada terör tehdidinden korunan hiçbir yer yok. Bunu yaşayarak gördük. Onun için terörü ortak tehdit olarak almalı ve birlikte mücadele etmeliyiz. Bazen aklımıza bu terör-turizm söylemlerinde şu da gelmiyor değil. Acaba burada rekabeti bozacak bir takım manipülasyonlar var mı yok mu? Bu soru sıkça soruluyor. Doğrusu dizim bu konudaki tedbirlerimiz var. İngiltere'yle en son havaalanı güvenliği konusunda anlaşma yaptık. Şimdi diğer ülkelerle yapıyoruz. Türkiye 2002'de 13 milyon turist gelirken, 2015'in sonunda 40 milyona yaklaştı. Turizm ile ilgili gelirlerimiz 40 milyar dolara ulaşmıştı. Son 1.5 yıl içerisinde biraz düşme var bunun sebebi de belli. Tabii Türkiye çok büyük bir etrafında savaş var, istikrarsızlık var, mülteci akını var. Dolayısıyla bunlar kısmen burada yavaşlamaya sebep oldu ama bu sene tekrar toparladı. Eminim ki bu ziyaretten sonra Malta-Türkiye arasındaki turizm faaliyetleri de artacak. Siz şimdiden düşünün bu kadar Türkü nerede misafir edeceksiniz?" açıklamasında bulundu.

-"ACELEMİZ YOK"-

Malta'daki dil öğrenimi potansiyelinin altını çizen Başbakan Yıldırım, Türkiye'de üniversiteler dahil 25 milyon öğrencinin olduğunu ifade ederek, "Ama merak etmeyin hepsini aynı anda gönderemeyiz. Mümkün değil" dedi. Yıldırım açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Biraz orada, biraz burada, biraz öğreticiler Türkiye'ye gelecek, bir kısmını orada öğrenecekler sonra gelip burada pratiklerini geliştirecekler. Böylece Avrupa Birliği'ne girmeden önce bu lisan mevzusunu da halletmiş olacağız nasıl olsa daha çok vaktimiz var. Acelemiz yok. Hayat devam ediyor. Biz işimize bakalım, ilişkilerimizi geliştirelim, karşılıklı ticaretimizi artıralım, yatırımları artıralım. AB esasen yaşadığımız şartlar altında gelecek vizyonunu gözden geçirmesi gerekiyor. İngiltere neden çıkmaya çalışıyor? Başka ülkelerde AB ile ilgili ne gibi bakış açıları var? Bunları sağlıklı değerlendirmek ve Türkiye'yle ilgili ilişkileri de buna göre yeniden ele almak lazım. Biz AB'ye yük olmak için değil, AB ile yük paylaşmak için girmek istiyoruz. Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunda dönem başkanlığınızda vereceğiniz destek için şimdiden teşekkür ediyoruz. Eğer mümkün olursa biz yeni iki fasıl da sizin başkanlık döneminizde açmayı arzu ediyoruz."

BİZE ULAŞIN