STK’lardan güçlü ‘evet’ desteği

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın ev sahipliğinde bir araya gelen 120 Sivil Toplum Kuruluşu referandum sürecinde ‘evet’ kampanyasına güçlü desteklerini dile getirdi

STK’lardan güçlü ‘evet’ desteği
AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın ev sahipliğinde, 120 farklı Fikir ve Düşünce Sivil Toplum Kuruluşuyla referandum süreci ve gündeme dair konuların konuşulduğu buluşma programı düzenlendi. Programa, İl Başkanı Dr. Selim Temurci'nin yanı sıra MÜSİAD, Memur-Sen, Askon, Hak-İş, Ensar Vakfı, TÜGVA, Önder Vakfı, ÖNSİAD, Hayrat Vakfı, İlim Yayma Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti'nin de aralarında bulunduğu 120 farklı STK, sendika ve derneğin temsilcileri katıldı. İl Başkanı Dr. Temurci, masaları tek tek gezerek katılımcıların ellerini sıktı.

AVRUPA KORKUYOR
Katılımcılara yönelik bir konuşma yapan Temurci yeni bir dünya düzeninin kurulduğunu ifade ederek özetle şunları kaydetti: "Demokrasi bizim kendi gelenek ve medeniyetimizde, istişare kültürümüzde vardır. Demokrasi sadece batıya ait bir kavram değildir. Dolayısıyla batı kendi içinde bir karanlığa doğru hızla giderken, Türkiye seçimleriyle ilgilenmesinin nedeni ne olabilir? Neden bizim her türlü dokunulmazlığa sahip ve kurallara uyan bakanlarımıza böyle bir davranışı reva görüyorlar? Çünkü batı korkuyor. Bunun sebebi, 15 yılda Türkiye'nin yeniden ayağa kalkması. Siz ırkçılık, nazizm, faşizm gibi ifadelere bakmayın. Bu kavramlar, zaten onların genlerinde olan bir şey. Türkiye adaletin, hukukun merkezi olmak için çabalıyor. 'Dünya 5'ten büyüktür' ve 'One Minute' diyerek aslında onların bozulmaya yüz tutmuş sistemine ilk kez çomak sokmuş bir ülkeyiz. İşte böyle bir ülke ayağa kalkarsa, istikrarda buluşursa, koalisyonlar ve darbeler olmazsa, seçim gecesi 5 yıl boyunca bu ülkeyi kimin yöneteceği belli olursa, yeniden büyük ve güçlü Türkiye'yi hep birlikte inşa ederiz. Avrupa istikrarlı ve güçlü ekonomisi olan bir Türkiye'den endişe ediyor ve rol model olmasından korkuyor."
Temurci konuşmasında ayrıca STK'ların sahada daha fazla görev almasını ve sorumluluk üstlenmesini istedi.

DESTEKLERİNİ AÇIKLADILAR
Başkan Dr. Temurci'nin konuşmasının ardından söz alan 32 STK başkanı yeni anayasa, yeni anayasa maddeleri, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve 'evet' kampanyasına güçlü destek verdiklerini belirtti.
BİZE ULAŞIN