Cezaevinden çıkamadan gözaltı

FETÖ üyesi 21 sanık hakkında mahkeme tahliye kararı verdi. Ancak 8’i savcılığın üst mahkemeye itirazı, 13’ü ise başlatılan bir başka soruşturma nedeniyle cezaevinden çıkamadı

Cezaevinden çıkamadan gözaltı
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği suçundan tutuklu yargılanan 26 sanık dün beşinci kez hakim karşısına çıktı. İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada mütalaasını sunan savcı, 13 sanığın tahliyesini istedi. Ancak mahkeme heyeti sanıklardan Atilla Taş, Cuma Ulus, Hanım Büşra Erdal, Murat Aksoy, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Abdullah Kılıç, Ali Akkuş, Mustafa Erkan Acar, Cihan Acar, Oğuz Usluer, Seyit Kılıç, Hüseyin Aydın, Bünyamin Köseli, Ahmet Memiş, Cemal Azmi Kalyoncu, Habib Güler, Halil İbrahim Balta, Muhammed Sait Kuloğlu, Bayram Kaya, Yetkin Yıldız ve Yakup Çetin'in tahliyelerine karar verdi. Bu 21 sanık hakkında, yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Mutlu Çölgeçen, Ünal Tanık, Ufuk Şanlı, Davut Aydın ve Emre Soncan'ın ise tahliye talepleri reddedildi. Bunun üzerin İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuran duruşma savcısı, 8 sanığın tahliyesine itiraz etti. Başvuruyu yerinde bulan mahkeme, Hanım Büşra Erdal, Ahmet Memiş, Bayram Kaya, Cemal Azmi Kalyoncu, Cuma Ulus, Habib Güler, Halil İbrahim Balta ve Muhammet Said Kuloğlu hakkında yeniden yakalama kararı çıkardı. Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç ve Oğuz Usluer'in aralarında bulunduğu diğer 13 sanık hakkında ise bir başka soruşturma nedeniyle gözaltı kararı çıkarıldı. Böylece tahliye işlemlerinin tamamlanmasını bekleyen sanıklar cezaevinden çıkamadı.

KARANLIK İLİŞKİLERİ İLE TEPKİ TOPLADILAR
FETÖ aleyhine ifade vermeyen sanıklardan bazıları ise karanlık ilişkileriyle de gündeme gelmişti:
GÖKÇE FIRAT ÇULHAOĞLU: İP Gençlik Kolları'nda görevliyken, MİT içindeki Fetullahçı grup adına ajanlık yaptığı gerekçesiyle partiden atılmıştı. Ardından CHP'ye katılan Çulhaoğlu ve grubu, buradan da tasfiye edildi. Bu kez Ulusal Parti'yi kurdu. Ergenekon davasına delil olarak konulan "Ordu Göreve" pankartını açan grubun başındaki isimdi.
ABDULLAH KILIÇ: FETÖ'nün merkez medyasındaki en önemli isimlerinden biri oldu. Daha operasyon yapılmadan, 17 Aralık kumpasına ilişkin iddianameyi FETÖ üyelerinden alarak servis etmişti.
HANIM BÜŞRA ERDAL: FETÖ'nün medyadaki algı operasyonlarını yürüten bu isim Ergenekon ve Balyoz davaları sürecinde skandal tweetleri ile gündeme gelmişti. "Twitter'da promosyon zamanı! Her 500. takipçime bir günlük Silivri'de konaklama, mahkemeyi gezme, duruşma izleme, sabah kahvaltı, öğle yemeği (;" mesajı tepki toplamıştı.
BİZE ULAŞIN