Vesayetin başkentinden demokrasinin başkentine

Vesayetin başkentinden demokrasinin başkentine
Saha, müthiş canlı. Anketleri de ezberleri de bozacak heyecan dalgası dorukta. Millet, her zamanki feraseti ile meselenin de farkında çözümün de.
1.4 milyar liralık, 193 projenin toplu açılış töreni için Atatürk Kültür Merkezi (eski hipodrom) alanındayız.
Kitleler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la, Başbakan Binali Yıldırım'ın birlikte katıldığı program için akın akın geliyor. AK Parti İl Başkanlığı'nın, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Valilikle birlikte gerçekleştirdiği organizasyon hakikaten başarılı. Güvenlik üst düzeyde ama vatandaşı bezdiren cinsten değil. Kadınlar, yaşlılar, engelliler... Her kesim için her detay düşünülmüş. Düğün, bayram havası gibi...
Alanda ilk dikkatimizi çeken detay, 100'ü aşkın vince asılmış portreler, fotoğraflar, özlü sözler... Kürsünün sol tarafındaki poster sıralaması çok doğru idi. "Atatürk, Bayrak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım!" Atatürk de şanlı bayrağımız da bu milletin ortak paydası. Bu değerler üzerinden polemik üretenlerin, fitne çıkarmaya çalışanların alanlarda hiçbir karşılığı yok. Cumhurbaşkanımız, ülkenin kaderini değiştiren anların kahramanı. Başbakan ise "Otoyolu biz yaparız, anayasa yolunu millet yapar" düsturunun temsilcisi.
Ve bizlerin, miting alanına gelen vatandaşlarla temas ettiğimiz nokta... Öyle bir afişin gölgesindeyiz ki... Bu referandumun anlamını yansıtıyordu: "Tek devlet, tek vatan, tek millet, tek bayrak!"
İşte o anda dev ekranlardan önceki Cumhurbaşkanlarının, Başbakanların, siyasi parti liderlerinin "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi"ne dair tarihi sözleri yankılanıyor. Hele biri var ki... Her şeyi özetliyordu: "Ülke büyük, devlet büyük, millet dinamik... İşte bu nedenle güçlü yönetime ihtiyaç var!"
Ankara'daki buluşmanın mesajı, "Vesayetin başkentinden, demokrasinin başkentine" yolculuktu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da konuşmasında vurguladığı gibi 15 Temmuz karanlık gecesinin aydınlık sabahı 16 Nisan'da. Evet!.. Ankara, İstiklal Harbi'den sonra, 15 Temmuz'da ikinci kez "Gazi" olduğunu, demokrasi için "Şehitler" verdiğini asla unutmadan sandığa gidiyor.
BİZE ULAŞIN