Türkiye’yi sıçratacak

Koalisyonları tarihe gömecek yeni sistemle Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, Türkiye’nin “Dünyanın en büyük 10 ekonomisi” arasına girmesi bekleniyor

Türkiye’yi sıçratacak
SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni öngören anayasa değişikliğinin kabulu ile birlikte Türkiye'nin sıçrama yaparak Cumhuriyetin 100'üncü yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alabileceğini belirtti. Türkiye'de uygulanması planlanan sistemle benzerlikler taşıyan Güney Kore'deki sistemin Türkiye açısından önemli bir tecrübe olduğunu söyleyen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Güney Kore'de 1987'de yapılan anayasa değişikliği ile birlikte Başkan'ın beş yılda bir yapılan seçimlerle doğrudan halk tarafından seçilmeye başlandığını söyleyerek, 1962'de 110 dolar olan Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'sının, 2015'te 27 bin dolara çıkarak 250 kat büyüme sağladığını belirtti. G. Kore'nin üniter devlet yapısına ve çok partili sisteme sahip olduğunu belirten Karagöl, ülkenin Türkiye'ye önemli bir örnek oluşturduğunu belirterek şunları söyledi:

TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE ENGEL YOK
G. Kore örneği son derece önemli. Şu anda ülkede işleyen sistem, Türkiye'de uygulanması planlanan sistemle büyük benzerlikler taşıyor. G. Kore 1987'den bu yana uyguladığı bu sistemle "Orta gelir" tuzağından kurtulmayı başardı, zengin ekonomiler arasına girdi. 2002'den bu yana elde edilen ekonomik kazanımlarla "gelişen ekonomiler" arasına giren Türkiye, G. Kore örneği ile daha verimli bir sisteme kavuşacak. Koalisyonları ve buna bağlı ortaya çıkan siyasi istikrarsızlıklarla ekonomik krizleri ortadan kaldıracak yeni sistemle, Türkiye'nin ekonomisi, "dünyanın en büyük 10 ekonomisi" arasında yer alabilir. Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bunu başarmaması için hiçbir engel yok.

Burak Erdem ÇELİK / ANKARA
BİZE ULAŞIN