YSK seçmen sorgulama 2017 ile oy kullanacağınız yeri öğrenin! - İşte Yüksek Seçim kurulu sandık sorgulama

16 Nisan Pazar günü yapılacak referanduma sayılı günler kala ''nerede oy kullanacağım?'' sorusunun yanıtı merak konusu oldu. YSK seçmen sorgulama sistemi ile milyonlarca vatandaş oy kullanacakları yeri öğrenmeye başladı. YSK seçmen ve sandık sorgulama 2017 sistemi ile bu başlık altından referandumda oy kullanacağınız yeri öğrenebilirsiniz.

YSK seçmen sorgulama 2017 ile oy kullanacağınız yeri öğrenin! - İşte Yüksek Seçim kurulu sandık sorgulama
Yüksek Seçim Kurulu'nda yapılan resmi açıklamaya göre YSK seçmen sorgulama 2017 sistemi erişime açıldı. 16 Nisan Pazar günü milyonlarca seçmen sandık başına gidecek. Referanduma sayılı günler kala ''nerede oy kullanacağım'' sorusunun yanıtı sıklıkla aratılmaya başladı. YSK seçmen ve sandık sorgulama sistemine erişmek isteyen okuyucularımız doğru adresteler. Bu başlık altından referandumda nerede oy kullanacağınızı YSK seçmen sorgulama 2017 sistemi ile öğrenebilirsiniz. Referandum sonuçları açıklandığı an ise haberimizde olacak.

REFERANDUM SONUÇLARI İÇİN TIKLA


YSK SEÇMEN VE SANDIK SORGULAMA SİSTEMİ - TIKLA ÖĞREN

REFERANDUM YSK SEÇMEN LİSTESİ SORGULAMA NASIL YAPILIYOR?

Seçmen sorgulama işlemini yapmak isteyenler bu işlemi internetten gerçekleştirebiliyor. Bunun için iki adresten faydalanmak mümkün. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) internet sitesi ve e-Devlet Kapısı'ndan yararlanarak YSK seçmen sorgulama yapılabilecek. Şimdi her iki seçenekten nasıl sorgulama yapacağınıza değineceğiz.

YSK SEÇMEN SORGULAMA İŞLEMİ 2017! - REFERANDUMDA NEREDE OY KULLANACAĞIM? - TC İLE HEMEN SORGULA

Oy kullanma hakkına sahip olan vatandaşlar, e-devlet ve YSK internet sitesi üzerinden kütüğünün nereye kayıtlı olduğunu öğrenebilecek. YSK internet sitesi üzerinde kurulu olan sistemden seçmen bilgilerini öğrenmek isteyen vatandaşlar, T.C. kimlik numaları ile bu bilgiye erişebilecek.

ÇİPLİ KİMLİK KARTI OLMAYAN OY VEREMEYECEK Mİ?

Son günlerde ortalıkta çipli kimlik kartı olmayanların oy veremeyecekleri söylentisi dolaşıyor. YSK sitesinden yaptığı açıklamada bunun doğru olmadığını bildirdi. Referandumda TC numaralı nüfus cüzdanıyla olduğu Geçici Kimlik Belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliklerle de oy kulanılabiliyor.

LİSTEYE 3 ÜLKE EKLENDİ

Halk oylamasında yurtdışında sandık kurulacak ülkelere Irak, Singapur ve Lüksemburg da eklendi. Böylece, halk oyalaması için 57 ülkedeki 120 temsilcilikte 27 Mart-9 Nisan tarihlerinde sandık başına gidilecek. 500'ün üzerinde seçmenin olduğu ülkelerde sandık kurulacak. Bu kapsamda, son yapılan 1 Kasım 2015'teki milletvekili genel seçiminde 54 ülkedeki Türk vatandaşları 113 temsilcilikte oy kullanırken, bu halk oylamasında Irak, Singapur ve Lüksemburg'daki vatandaşlar da oy verebilecek. Yurtdışındaki temsilciliklerde ve gümrük kapılarında oy verme işlemi 27 Mart'ta başlayacak. Oy verme, yurtdışında 9 Nisan'a, gümrük kapılarında ise 16 Nisan'a kadar sürecek. Yurtdışında en fazla süreyle oy kullanılacak ülkeler, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Danimarka ve İsviçre olacak. Bu ülkelerde oy verme işlemi 27 Mart-9 Nisan tarihlerinde 14 gün devam edecek.

BİZE ULAŞIN