Son dakika haberi: 36 terörist etkisiz hale getirildi

Terörle mücadele hız kesmeden devam ediyor. Bugün gelen son dakika bilgisine göre son bir hafta içerisinde 36 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Son dakika haberi: 36 terörist etkisiz hale getirildi

TSK'dan son bir hafta yapılan terörle mücadele ilgili yapılan değerlendirmede, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ülkenin ve milletin güvenliğini sağlamak maksadıyla; yurt içerisinde bölücü terör örgütüne (BTÖ) karşı azimli ve kararlı mücadelesini sürdürürken, Suriye kuzeyinde güvenliğin sağlanması ve bölgede terör nedeniyle göç etmiş halkın geri dönüşüne destek kapsamındaki faaliyetlerini sürdürdüğü vurgulandı.

OPERASYONLAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Teröristle Mücadele Harekâtı kapsamında; bölücü terör örgütünün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan bölgeleri geçtiğimiz hafta içerisinde teröristlerden temizlemek ve bahar-yaz dönemine yönelik hazırlıklarını kısıtlamak maksadıyla başlatılan operasyonlara aralıksız devam edildiği kaydedildi. Bu kapsamda, Diyarbakır Kulp - Lice - Hani, Şırnak Beytüşşebap - Akçay, Batman Gercüş, Tunceli Merkez (Kutu Deresi Bölgesi), Hakkâri Yüksekova ve Kars Sarıkamış bölgelerinde büyük ve orta çaplı operasyonlar icra edildiği ifade edildi.

36 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

İcra edilen operasyonlarda; 36 terörist etkisiz hale getirildiği kaydedilerek 26 piyade tüfeği, 1 uçaksavar makineli tüfek, 47 el bombası, 3 roketatar ele geçirildiği, 10 mayın, 11 EYP tespit edilerek imha edildiği bildirildi. Ayrıca, yaklaşık 850 kg amonyum nitrat, 20 kg TNT ile çok miktarda değişik çap ve cinste mühimmat ile EYP yapımında kullanılan kablo, fünye ve patlayıcı madde ele geçirildiği ifade edildi.

21 SIĞINAK KULLANILAMAZ HALE GETİRİLDİ

Teröristler tarafından kullanılan 21 sığınak, barınak ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirildiği belirtilerek, BTÖ'nün en önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler neticesinde; 156 kg kubar esrar, 4 kg uyuşturucu ve 25.300 paket kaçak sigara ele geçirildiği kaydedildi.

4 BİN 913 KİŞİ YAKALANDI

Etkili hudut denetim ve kontrolleri sonucunda sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 4 bin 913 kişi yakalandığı belirtilerek," 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 21 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır" denildi.

Yapılan değerlendirmeye göre; bu hafta özellikle Diyarbakır Kulp - Lice- Hani, Şırnak Beytüşşebap-Akçay, Batman Gercüş, Tunceli Merkez (Kutu Deresi Bölgesi), Hakkâri Yüksekova ve Kars Sarıkamış bölgelerinde yürütülen operasyonlar sonucunda bölücü terör örgütüne ağır darbe indirilmiş ve örgütün önemli kayıplar vermesi sağlandı.

SIĞINAKLAR İMHA EDİLDİ

Tespit edilen sığınaklarda ele geçirilen silah, mühimmat ve patlayıcı madde yapımında kullanılan malzemeler imha edildi, örgütün hain emellerine yönelik gerçekleştirmeyi planladığı bazı eylemler daha planlama aşamasında engellendi.

Hudut bölgelerinde alınan tedbirler sayesinde hafta içinde yaklaşık 5 bin kişi yakalandı ve çok miktarda uyuşturucu madde ve kaçak sigara ele geçirildi. Bölücü terör örgütünün önemli gelir kaynaklarından olan uyuşturucu ve kaçakçılık faaliyetleri, hudut hattında alınan etkili tedbirlerle engellendi.

"EN SON TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLİNCEYE KADAR DEVAM EDECEK"

Türk Silahlı Kuvvetleri; geçtiğimiz yıl içerisinde teröristle mücadelede kazandığı tempoyu 2017 yılında da muhafaza ederek BTÖ'nün bahar aylarından itibaren eylem yapamaz hâle getirilmesi maksadıyla operasyonlarına devam ettiği vurgulanarak "Bundan sonrada cennet vatanımızın sınırlarında güvenliği sağlamak ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini temin etmek için bölücü terör örgütü ile mücadelesine en son terörist etkisiz hale getirilinceye dek devam edecektir" denildi.

BİZE ULAŞIN