'Suriye'nin elinde hala kimyasal silah kapasitesi var!'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Suriye'de geçtiğimiz günlerde yaşanan kimyasal saldırı ve katliam skandalına ilişkin yeni bir açıklama geldi. Çavuşoğlu "Elimizdeki bulgulara göre Suriye'nin elinde halen kimyasal silah kapasitesi ve bunu kullanma riski var" dedi.

'Suriye'nin elinde hala kimyasal silah kapasitesi var!'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye rejiminin elinde halen kimyasal silah kullanma kapasitesi olduğunda dair bilgiler olduğunu belirterek, Esad rejimi gitmedikçe bu risklerin süreceğini belirtti.

G-7 Dışişleri Bakanları toplantısı marjında yapılacak Suriye konulu toplantıya katılmak üzere İtalya'nın Lucca şehrine giden ve burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Suriye rejiminin ateşkesin başından beri sık sık ateşkesi ihlal ettiğini ve bunların engellenmesi gerektiğini belirtti.

"Rejimin oyalama stratejilerini artık sonlandırmamız gerekiyor, gerçek anlamda bir geçiş hükümeti kurulmalı" diyen Çavuşoğlu, "Elimizdeki bilgilere göre Suriye rejiminin elinde hala kimyasal silah kullanma kapasitesi var. Suriye rejiminin kimyasal silahları tekrar kullanmasının engellenmesi gerekiyor. Esad rejimi gitmedikçe bu riskler sürer, bu da sağlıklı değil" dedi.

BİZE ULAŞIN