YSK sandık sorgulama 2017! - Referandumda nerede oy kullanacağım? - İşte detaylar

16 Nisan Pazar gün gerçekleşecek referandum öncesi heyecan giderek artıyor. Tüm Türkiye'nin heyecanla beklediği güne sayılı saaatler kala vatandaşlar ''nerede oy kullanacağım?'' sorusunun yanıtını YSK sandık sorgulama sistemi ile öğrenmeye devam ediyor. 2017 YSK seçmen sandık sorgulama işlemini bu başlık altında yapabilirsiniz. İşte Yüksek Seçim Kurulu YSK sandık sorgulama...

YSK sandık sorgulama 2017! - Referandumda nerede oy kullanacağım? - İşte detaylar

16 Nisan'da yapılacka olan referanduma sayılı günler kala Yüksek Seçim Kurulu, resmi internet sayfasından sandık sorgulama sayfasını erişime açtı. Milyonlarca vatandaş YSK sandık sorgulama sistemi ile oy kullanacakları yeri öğrenmeye devam ediyor. 2017 YSK sandık sorgulama sistemi ile bu başlık altından 16 Nisan Pazar günü nerede oy kullanacağınız öğrenebilirsiniz. İşte ayrıntılar...

YSK SANDIK SORGULAMA SİSTEMİ - TIKLA OY KULLANACAĞIN YERİ ÖĞREN

NASIL OY KULLANILACAK?

Referandumda oy kullanacak olanların nasıl oy kullanacaklarına dair yaşadıkları kafa karışıklığına Yüksek Seçim Kurulu son verdi. Yüksek Seçim Kurulu Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Ali Kılıç, doğru oy kullanma işleminin nasıl yapılacağını anlattı.

16 Nisan'da yapılacak anayasa referandumuna ilişkin sosyal medyada oy kullanma işlemlerine ilişkin yapılan yanlış yönlendirmelere karşı Yüksek Seçim Kurulu doğru oyun nasıl kullanılacağını uygulamalı olarak anlattı. Kullanılan oyların geçersiz sayılmaması için sandık başındaki görevlilerin uyarılarının dikkate alınması gerektiğini belirten Yüksek Seçim Kurulu Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Ali Kılıç, oy pusulasında beyaz bölümde 'evet', kahverengi bölümde ise 'hayır' seçeneklerinin bulunduğuna dikkat çekerek, vatandaşların tercih ettikleri kısmın üzerine 'tercih' mührünü basmalarını istedi.

Hem 'evet' hem de 'hayır' kısımlarının üzerine ve 'evet' ile 'hayır'ın tam arasına 'tercih' mührünün basılmasının kullanılan oyu geçersiz kılacağını söyleyen Ali Kılıç, mührün; sadece tercih edilen kısmın üzerine basılması gerektiğini, oy pusulasının yırtılmaması ve karalanmaması gerektiğini söyledi. Ayrıca, oy kullanmak için sandık başına gideceklerin nüfus cüzdanlarını mutlaka yanlarında getirmeleri istendi.

SANDIK GÖREVLİSİ SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Referandumun gerçekleşeceği gün görevli olarak ek gelir elde etmek isteyenlerin müracaat ettiği YSK sandık görevlisi başvurusu, geçtiğimiz günlerde nihayete kavuştu. Parti merkezleri aracılığıyla birçok kişinin başvuruda bulunduğu YSK sandık görevlisi başvuru işlemi, yine aynı şekilde parti merkezleri aracılığıyla vatandaşlara duyuruldu. Adaylar, göreve atanıp atanamadıklarını başvuruda bulundukları parti merkezinden öğrenebilecek.

BİZE ULAŞIN