Hainler tünel kazıp patlayıcı yerleştirmiş

Diyarbakır emniyet yerleşkesinde 3 şehit verdiğimiz patlamanın detayları netleşti. Bakan Soylu olayın terör saldırısı olduğunu açıkladı. Hain saldırıyı terör örgütü PKK üstlendi

Hainler tünel kazıp patlayıcı yerleştirmiş
Önceki gün Diyarbakır'da, emniyet yerleşkesi içerisinde meydana gelen ve polis ve sivillerden 3 şehit verdiğimiz patlamanın detayları belli oldu. İlk anda polis aracının tamiri esnasında meydana geldiği sanılan patlamanın terör saldırısı olduğu kesinleşti. Saldırının terör örgütü PKK mensuplarınca tünel kazılarak gerçekleştirildiği belirlendi. Hainlerin, Emniyet Müdürlüğü ek birimlerinin bulunduğu alana bitişik vaziyetteki apartmanın bodrum katından, Bakım Onarım Şube Müdürlüğü'ne bağlı tamir atölyesine doğru yaklaşık 30 metre uzunluğunda tünel kazıldığı belirlendi. Teröristlerin, olayda bir ton zaman ayarlı kokteyl bomba kullandığı ortaya çıktı. Patlamayla ilgili 5 kişi gözaltına alındı. Öte yandan saldırıyı terör örgütü PKK üstlendi.

BAKAN SOYLU AÇIKLADI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yaptığı açıklamada, patlamanın terör saldırısı olduğunu söyledi. Soylu, "İlk önce araçtan kaynaklandığı düşünülmüştü; ama yapılan tetkiklerde netleşti, bu bir terör saldırısı. Dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla bunu gerçekleştirdiler. Biz emniyet binalarımızın etrafında yaklaşık ayda bir arama tarama yaparız. Böyle bir tehditle karşılaşmayalım diye. Demek ki çok kısa sürede böyle bir şey kazmışlar" dedi.

2 AY ÖNCE ARAMA YAPILMIŞTI
Yaklaşık iki ay önce ihbar üzerine kentteki tüm emniyet binalarına yakın yerlerin bodrum katında arama yaptığı ancak herhangi bir duruma rastlanmadığı öğrenildi. Bu arada, saldırıdan sonra Diyarbakır genelinde geniş kapsamlı bir terör operasyonu yapıldı. Terörle mücadele kapsamı çerçevesinde terör örgütü ile ilişkili olduğu değerlendirilen 172 şüpheli gözaltına alındı.

4 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ
Hakkâri Çukurca'da sınırdan üs bölgesine sızmaya çalışan terörist grubundan 3'ü etkisiz hale getirildi. Bölgede operasyon başlatıldı. Diyarbakır Kocaköy'de yürütülen operasyonda ise 1 terörist öldürüldü.
BİZE ULAŞIN