SABAH yazarları ‘istikrar’ı anlattı

Sabah Yazarlar Kulübü, İzmir’de yeni anayasa paketini anlattı: 4-5 yılda bir seçim yapıldığını düşünürsek 65’inci hükümetin 2183’te kurulması gerekirdi. İstikrar için yeni sistem artık şart

SABAH yazarları ‘istikrar’ı anlattı
Sabah Yazarlar Kulübü, referandum öncesi "Türkiye Geleceğini Oyluyor" paneliyle dün İzmir'deydi. Ticaret Borsası'nda düzenlenen panele gazeteciler Nagehan Alçı, Şebnem Bursalı, Okan Müderrisoğlu ve Prof. Dr. Kerem Alkin katıldı.

'SİYASAL BİR İLLÜZYON VARDI'
Anayasa değişikliğinin neden gerekli olduğunu anlatan atv Haber Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı, "Bu ülke 2 binden fazla bakan gördü. Her 10 yılda bir darbe, sayısız darbe girişimi yaşandı. 15 koalisyon hükümeti kuruldu. Bunların en kısası 3 ay en uzunu 3.5 yıl görevde kaldı. Sadece Turgut Özal'ın ölümünden sonraki 11 yılda 2002'ye kadar kurulan koalisyon hükümeti sayısı 9 oldu" dedi. Başkanlık sisteminin tek adamlık getireceği yönündeki eleştirilere de açıklık getiren Bursalı, "Esas bugünkü sistem tek adam üretmeye müsait. Halk tarafından seçilmiş cumhurbaşkanının halka ve meclise karşı hiçbir sorumluluğu yok. 94 yıllık Cumhuriyet tarihinde 65 hükümet kuruldu. 4-5 yılda bir seçimlerin yapıldığını düşünürsek 65. hükümetin aslında tam olarak 2183'te kurulması gerekirdi" dedi. Sabah Ankara temsilcisi Okan Müderrisoğlu ise şunları söyledi: "Türkiye'de egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğunu düşünür, mutlu oluruz ancak ortada siyasal bir illüzyon vardı. Ne yazık ki bazı kurumlar siyasal iradeye güç kullanma cüretini gösteriyor. Asıl önemlisi parçalı hükümetler sorunu. Yeni sistemle birlikte cumhurbaşkanı 2 dönemden fazla seçilemeyecek. Cumhurbaşkanının 2 dönemden fazla seçilmesi siyasal metal yorgunluğu yaratıyor. Burada muhalefet de güçlenecek."

"SİSTEM AVRUPA'DA SIKIŞTI"
Yazar Nagehan Alçı "1982 Anayasası darbecilerin getirdiği bir anayasa. Kılıçdaroğlu darbe anayasasına 'hayır' verdiğini söylüyor ancak o anayasanın devamı için kampanya yürütüyor" değerlendirmesinde bulundu. Prof. Kerem Alkin ise Avrupa'da parlamenter sistemin tarihi bir sıkışma içinde olduğunu belirterek, "Türkiye tarihinde ilk defa profesyonel hükümet sistemine geçiyor. Hızlı kararlar alacak, istikrar sağlayacak bu sisteme geçmeliyiz" dedi.
BİZE ULAŞIN