Altan kardeşler ve Ilıcak’a dava

FETÖ’nün medya yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı. Aralarında kapatılan Taraf Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Ekrem Dumanlı’nın da bulunduğu 6’sı tutuklu 17 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede örgütün medya yapılanmasının darbe girişimini organize eden sivil yöneticiler Adil Öksüz, Kemal Batmaz gibi isimlerle eş zamanlı olarak medyayı yönlendirdiklerine dikkat çekildi.

Altan kardeşler ve Ilıcak’a dava

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen aralarında Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Emre Uslu, Osman Özsoy, Ekrem Dumanlı, Tuncay Opçin'in de bulunduğu 6'sı tutuklu 17 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Opçin, Emre Uslu, Ekrem Dumanlı, Osman Özsoy, Abdülkerim Balcı, Ali Çolak, Bülent Keneş, Faruk Kardıç, Mehmet Kamış, Şemseddin Efe'nin de olduğu 10 şüpheli firari durumda bulunuyor. Tutuklu şüpheliler arasında ise Ahmet ve Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül, Yakup Şimşek yer aldı.

İddianamede Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç'un örgütün darbe girişiminin organize eden sivil yöneticilerden olduğu vurgulanırken, aralarında Ekrem Dumanlı, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak'ın da bulunduğu şüphelilerin medya organizasyonunu askeri organizasyonla eş zamanlı olarak yürüttüklerine dikkat çekildi. İddianamede örgütün medya ayağının terör örgütüyle süreklilik arz edecek biçimde ilişkilerinin niteliğinin sıradan fikir ve söylemlerde bulunmak olmayacağı değerlendirmesi yapılırken, örgütün amacı doğrultusunda gerçekleştirildiği ifade edildi.

İddianamede hiç bir demokratik düzende darbeyi çağrıştırıcı, övücü veya vatandaşların darbeye karşı koymaması yönündeki söylemlerin "ifade ve basın özgürlüğü" kavramlarıyla açıklanamayacağı vurgulandı. Terör örgütünün medya unsuru olan şüphelilerin örgütsel amaçlar doğrultusunda, toplumda kaos ortamının bulunduğuna ve darbe ortamının oluşturulmasına yönelik örgütsel amaçla hareket ettikleri belirtildi.

Başsavcı vekili İsmail Uçar tarafından onaylanan iddianamede, Söğüt' kod isimli gizli tanık FETÖ'nün tetikçiliğini yapan Taraf Gazetesi ile FETÖ'nün organik bağını deşifre ettiği ifadesi de ye aldı. Taraf Gazetesi'nin 2009 yılında ekonomik sıkıntıya girdiğine dikkat çeken gizli tanık 'Söğüt', bu gelişmeden sonra örgütün medya imamı Alaaddin Kaya'nın sahibi olduğu İmaj firmasına ait matbaanın binasıyla birlikte Taraf Gazetesi'ne satıldığını söyledi.

BİZE ULAŞIN