Profesyonel bir hükümet olmalı

Sabah yazarları Aydın’da okurlarla buluştu. Kerem Alkin: Dünyanın Türkiye’ye, bizim de profesyonel bir hükümet sistemine ihtiyacımız var

Profesyonel bir hükümet olmalı
Sabah Gazetesi Yazarlar Kulübü, 16 Nisan'daki referandum öncesi Aydın'da "Türkiye Geleceğini Oyluyor. Sabah Gazetesi Yazarları Anayasa Değişikliğini Tartışıyor" paneli gerçekleştirdi. Şeref Oğuz'un moderatörlüğündeki panele konuşmacı olarak katılan SABAH yazarları şu mesajları verdi:
ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı: Başkanlık sistemi son 50 yılda hep konuşulmuş. Merkez sağın bütün liderleri parlamenter sistemin ülkeyi taşımadığını, kriz ürettiğini ve bunun yerine başkanlık sisteminin gelmesini savunmuş. Büyük dönüşümler kararlı ve güçlü lider ister. 15 yıldır ne istediğini bilen, ne dediğini bilen, ne yapmak istediğini bilen ve sadece kendi içinde değil, bulunduğu coğrafi bölgede de liderliğe oynayan bir Türkiye var. Boyun eğmeyen bir yönetim var, boyun eğmeyen bir lider var başımızda.

SİSTEM NETLEŞİYOR
Doç. Dr. Fahrettin Altun: Türkiye her ne kadar güçlü siyasal liderlik ve güçlü siyasi istikrarla 15 yıldır tanışmış olsa bile, bunların karizmatik lider Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi becerisi, mahareti ve toplumla bağ kurma kabiliyetiyle sağlandığını görüyoruz. Peki ya sistem, arkasında bunu destekleyen bir sistem var mı? Hayır yok. Arkasında bunu destekleyen bir sistem olmadığı için her seferinde yeni bir operasyonla karşılaşıyoruz. Bu yeni sistem ise her şeyden önce bizi bir hükümet sistemine kavuşturacak. Aslında şu an biz bir anayasa değişikliğini değil, bir hükümet sistemini inşa ediyoruz. Değiştirmiyoruz, hükümet sistemini netleştiriyoruz. 16 Nisan'da 'evet' çıkması gerekiyor. Aksi siyasi bir kaostur, küçülmedir. Türkiye'nin parçalanmasını isteyenlerin ellerini ovuşturması demektir.

YERLİ VE MİLLİ DURUŞ
Prof. Dr. Kerem Alkin: Türkiye 21. yüzyılda önemli bir aktör olacak. Rusya, Çin ve Kuveyt'e ziyaretler gerçekleştirdik. Herkes bize "16 Nisan'da Türkiye'nin referandumda 'evet' demesini büyük bir umutla bekliyoruz" dedi. Kuveyt'te "Körfez olarak son limanımız sizsiniz" talebiyle karşılaştık. Dolayısıyla 16 Nisan'da sadece Türkiye'nin geleceği değil, Avrasya'nın da kaderini oyluyor olacağız. Herkesin bize ihtiyacı var. Bizim de bu nedenle profesyonel bir hükümete ihtiyacımız var. Aslında Türkiye "evet" ile çok net yerli ve milli bir duruşu oylayacak. Yani milli iradeyi güçlü kılacak, yerli ve milli duruşu güçlü kılacak.

HÜSRANA UĞRAYACAKLAR
Eski AP Milletvekili Ozan Ceyhun: Avrupa'da medya aracılığıyla algı operasyonu başlatıldı. 'Hayır' oyu verecek olanların bilmesi gereken bir gerçek var. 'Hayır' sandığa girdiğinde düşmanlarımız mutlu olacak. 15 Temmuz'da hüsrana uğradılar, 17 Nisan sabahı da hüsrana uğrayacaklar.

RAMAZANOĞLU DA KATILDI
Aydın Kültür Merkezi'ndeki buluşmaya eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş ve Abdurrahman Öz ile AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen ve STK temsilcileri de katıldı.
BİZE ULAŞIN