Üniter yapının koruyucusu biziz

Üniter yapının koruyucusu biziz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin üniter yapısına verdikleri öneme dikkat çekerek "PKK terör örgütüyle bu konuda verdiğimiz mücadele, üniter yapının en güzel örneğidir" dedi. TGRT Haber, Beyaz TV ve TV Net ortak canlı yayınında soruları yanıtlayan Erdoğan, bugüne kadar üniter yapı üzerinde olumsuz bir açıklamalarının olmadığını vurguladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın "Anayasa değişikliğinin üniter yapıdan federasyona geçişin ilk aşaması olduğu" iddialarının sorulması üzerine "Onlar zaten al birini vur öbürüne, birbirlerinden farkı yok" ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:
14 yıllık yönetimimizde PKK terör örgütüyle bu konuda verdiğimiz mücadele, üniter yapının en güzel örneğidir. Onlar, bizim Güneydoğu, Doğu illerimizde üniter yapıyı sıkıntıya düşürecek açıklamalar yaptığı zaman onların karşısında aslanlar gibi dikilen biz olduk. Bayrağımıza yönelik bir şey olduğu zaman aslanlar gibi onların karşısında dikilen biz olduk.
CHP, Hakkari'ye gitti, miting yaptı, bir tane Türk bayrağını o mitingde gösteremedi. Onların çünkü oradaki güç kaynağı HDP'ydi. Onları arkalarına aldılar, onlarla beraber orada miting yaptılar. Bu konuyla ilgili olarak danışmanımın bir açıklaması olmuş, almışlar onu çarpıtmışlar, ki danışmanım sonra değişik şekilde onu düzeltmeye yönelik açıklamalar yaptı. Ben ne diyorum, sen ona bak. Böyle bir şey yok, benden duydunuz mu? Yok. Bir defa 'Rejimle ilgili kim herhangi bir olaya giderse karşısında ilk defa ben dururum' dedim. 1923'te rejim meselesi bu ülkenin bitmiştir. Ondan sonraki süreç sadece yönetim sistemleri meselesidir. Şu anda da değişiklik yapılan konu, bir yeni yönetim sisteminin gelmesidir. Cumhurbaşkanının bir yere gitmesi veya belli bir süre makamından ayrı kalması durumunda yanındaki yardımcılarından birini görevlendireceğini ve yerine o kişinin vekalet edeceğini anlatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

BİZ SİSTEMİ KONUŞUYORUZ
Bunun da suistimalini yapıyorlar. 'Meclis Başkanı yapsın' diyorlar. Seçimle gelen bir cumhurbaşkanı var ve kabinenin parlamenterlerden oluşmadığı bir yapı var. Bu yapının içerisinde yanındaki yardımcılarının içinden vekalet edecek insanları (seçer).
Biz kişi konuşmuyoruz. Biz sistemi konuşuyoruz. Buradan ne Tayyip Erdoğanlar çıkar. Biz bugün varız yarın yokuz. Mesele bu ülkeyi yönetecek aktörleri yetiştirmektir. Bunu yetiştiriyorsanız bu ülke diridir, canlıdır.
BİZE ULAŞIN