"Kimse bize burada yaşıyor musun diye sormazdı"

Anadolu'da binlerce köye son 15- 20 yılda yapılan yatırım, cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde yapılmadı. İç Anadolu Bölgesi'nin en geniş topraklarına sahip illerinden biri olan Sivas'ta 2002 yılına kadar asfaltlı köy yolu mesafesi bin kilometre iken şimdi bu rakam 3 bin 400 kilometreye ulaştı.

Kimse bize burada yaşıyor musun diye sormazdı

Anadolu'da binlerce köye son 15- 20 yılda yapılan yatırım, cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde yapılmadı. İç Anadolu Bölgesi'nin en geniş topraklarına sahip illerinden biri olan Sivas'ta 2002 yılına kadar asfaltlı köy yolu mesafesi bin kilometre iken şimdi bu rakam 3 bin 400 kilometreye ulaştı. Yine aynı şekilde 2002'ye kadar hiçbir köye parke taşı döşenmezken şimdi 412 köyde parke taşı var. Sivas Akçamağra köyünün Muhtarı Mücahit Özdoğan (40) köyünün 2000'deki halini anlatırken yolun asfalt olacağını hayal bile edemediğini söylüyor. Özdoğan: "Köyümüz Sivas merkeze 130 kilometre mesafede, ben bu köyde doğdum ve büyüdüm. Bu hükümet iktidara gelmeden önce kimse bize burada yaşıyor musunuz? Bir derdiniz sıkıntınız var mı diye sormadı. Köyümüz çamurdan geçilmiyordu, kışın hastalarımız olduğunda yol yüzünden hastaneye yetiştiremiyorduk. Şimdi yolumuz asfalt ben bunu hayal bile edemiyordum" dedi.

DEVLET ARTIK BİZİM DERDİMİZİ DİNLİYOR

İç Anadolu'nun yüzölçümü en geniş ili Sivas köy nüfusu olarak ta en azımsanmayacak bir öneme sahip. İşte o köylerde yaşayan binlerde vatandaş, son 15 yıldır köylerinde rahata, huzura, sağlığa kavuştular. Çünkü öncesinde kimse ne o insanların yanına gidip bir sıkıntısını dinliyordu, ne de onlar gidip dert anlatacak birini bulabiliyordu. Şimdilerde ise Sivas İl Özel İdaresi, eğitim, sağlık, spor, turizm, köylerin imar, yol, içme suyu, kanalizasyon, katı atık, park ve bahçe tesislerini düzenleme ve diğer ihtiyaçları kolaylıkla karşılanıyor. Merkezden kilometrelerce uzaktaki birkaç evin bulunduğu mezralara dahi güneş enerjili su depoları, arıtma sistemli kanalizasyon teşkilatı yapılıyor.

4 AY YOLUMUZ KAPALI KALIRDI

Yıllarını köyünde geçiren Mücahit Özdoğan: " Kışın bizim buralara 1.5 – 2 metreye yakın kar yağar, eskiden yolumuz bir kapanırdı ta ki yaz gelene kadar 4 ay hiç açılmadan kapalı kalırdı. Mecburi ihtiyaçlarımızı almak için şehre ancak yaya olarak gidebilirdik. Şimdi bir telefonla tüm yollarımız açılıyor, belki bu şehir hayatı için çok basit gelebilir ancak bizleri burada hayatta tutan şey yolumuz. Eğer yol kapalıysa ekmek, yağ, şeker, çay hiçbir şey yok demektir" ifadelerini kullandı. Muhtar Özdoğan: "Şimdi köyümüze yeni içme suyu deposu yapıldı, kanalizasyon sistemimiz yapıldı, hatta en büyük hayalim olan şey köy yolumuz asfaltla kaplandı" şeklinde konuştu.

Öte yandan Sivas ili geneline yapılan yatırımlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Sivas Valisi Davut Gül SABAH gazetesine vermiş olduğu demeçte köylere ne kadar önem verdiklerini anlattı. Gül: "İl Özel İdaresi; şehir merkezinde yaşayan vatandaşlarımıza sunulan hizmetlerin aynısını köylere de taşıma gayretindedir".

KÖYLER TOZ, ÇAMUR VE ÇÖPTEN KURTULUYOR

Vali Gül: "Altyapı hizmetleri tamamlanan köylerimizde vatandaşlarımızın kullandığı sokak ile caddeleri toz ve çamurdan kurtarmak amacıyla köylerimize kilitli parke döşenmektedir. Ayrıca köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın daha sağlıklı bir çevrede yaşaması için merkez ve ilçe köylerimizin, katı atık ve evsel katı atıkları uygun periyotlarla toplatıyoruz" dedi.

HALI SAHA VE OYUN PARKI YAPILIYOR

Köylerde çocukların spor yapmaları için İl Özel İdaresi kaynakları ve bakanlık destekleriyle futbol sahaları inşa edilecektir diyen Gül: "Nüfus yoğunluğu olan 58 köyde inşa edilecek olan sahalarla birlikte köylere oyun parkları da eklenecektir. "Şehirde olan köyde de olacak" sloganıyla köylerde yaşayan gençleri spora yöneltmek, onların beden ve zihin olarak gelişimine katkı sağlayacaktır. Diğer yandan "Sağlıklı Yaşam İyi Gelecek" projesi çerçevesinde, çocuk oyun parkları yapıyoruz" şeklinde konuştu.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLANIYOR

Tarımsal ürün çeşitliliğini artırmak ve ilimizde tarım faaliyetlerinden çiftçilerimizin daha fazla kazanç elde etmesini sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Vali Gül: "ceviz, Antep fıstığı, elma, kiraz, kayısı, çilek gibi meyve ve farklı türde birçok sebze fidesi dağıtımı yapılmaktadır" dedi.

KIRSALDAKİ TARİHİ YAPILAR ONARILIYOR

Köylerde bulunan tarihi yapıları hayata kazandırdıklarını belirten Gül şöyle devam etti: "İmranlı Sıbyan Mektebi, Söğütcük Köyü Konuk Odası, Divriği ilçesinde; Tevrüzlü Konağı, Sancaktar Konağı, Mühürdarzade Konağı, Demiralay Konağı, merkezde; Terzioğlu ve İnönü konakları gibi birçok eser restore edilerek hayata kazandırılmıştır.

KÖYLERE 426 MİLYON LİRA HARCANDI

Sivas İl Özel İdaresi, köylerine sadece son dört yılda 426 milyon liraya yakın bir yatırım yapmıştır. sadece yol, içme suyu, kanalizasyon değil, aynı zamanda, kültürel ve sosyal projeleri de hayata geçiriyoruz Bu kapsamda, Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi başta olmak üzere Et Entegre Tesisi, Kongre Müzesi restorasyonu, Halk Kütüphanesi gibi".

BİZE ULAŞIN