Resmi olmayan rakamlara göre referandum sonuçları belli oldu! - İşte 2017 referandum sonuçları

Türkiye genelinde tüm sandıkların kapanmasının ardından referandum sonuçları açıklanmaya başladı. Şu ana kadar sayılan oylara göre ''Evet'' önde gidiyor. Referandum sonuçlarını an be an sabah.com.tr'den takip edebilirsiniz. İşte referandum sonuçlarında son durum...

Resmi olmayan rakamlara göre referandum sonuçları belli oldu! - İşte 2017 referandum sonuçları

Sabah saatlerinden itibaren milyonlarca seçmen sandık başına giderek oylarını kullandı. Sandıkların kapanması ile birlikte tarihi referandum sonuçları açıklanmaya başladı. İlk sonuçlara göre ''evet'' önde gidiyor. Aşağıda bulunan linke tıklayarak il il 2017 referandum sonuçlarını takip edebilirsiniz. İşte detaylar...

REFERANDUM SONUÇLARINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

SONUÇ

EVET: 51,32

HAYIR: 48,68

OY VERME İŞLEMİ TAMAMLANMIŞTI

Referanduma saat 07:00'de başlayan doğu illerindeki oy verme işlemi saat 16.00, Batı illerde saat 17.00 itibarıyla tamamlandı.

Seçmenler, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te 07.00-16.00 arası sandık başına gitti.

YSK BAŞKANI'NDAN FLAŞ AÇIKLAMA

Akşamdan beri tartışmaya konu olan, geçersiz olduğu ileri sürülen oy pusulaları ve zarfları, Yüksek Seçim Kurulu tarafından imal ettirilen, üretilen, gerçek, doğru, sahte olmayan oy pusulası ve zarflardır.

(Mühürsüz oy kararı) Sisteme tek bir oy girilmeden, siyasi partilerle paylaşılmadan bu kararı aldık. Dolayısıyla bu karara herhangi bir anlam yüklemek doğru değildir. Bu tamamen vatandaşın siyasi iradesinin sandığa yansıması önündeki, sandık kurullarının yapmış olduğu hata nedeniyle olan engeli kaldırmaktır.

Tartışmaya konu olan oy pusulaları ve zarfları sahte değildir. Zaten sahte olanlar geçerli değildir. Onda kimsenin şüphesi yok.

Yasa koyucu, Filigranlı olarak üretilen oy pusulaların yanında ikinci bir tedbir olarak sandık kurulları başkan ve üyelerinin mühür basmasına izin vererek ikinci bir tedbir almıştır.

Eğer onların bir hatası nedeniyle YSK olarak vatandaşın iradesinin sandığa yansımasına karar verdik

Vatandaş sahte olmayan oy pusulasını geçerli bir şekilde sandığa atmıştır.

BİZE ULAŞIN