Türkiye aktif rol oynuyor

Türkiye’de buluşan genç diplomatlar Türkiye’nin küresel sorunlarda aktif rol oynadığına dikkat çekerek, “Bu programa seçildiğimiz için çok şanslıyız” diye konuştu

Türkiye aktif rol oynuyor
DIŞİŞLERİ Bakanlığı'nın düzenlediği 23. "Uluslararası Genç Diplomatlar Programı"na katılan genç diplomatlar, Türkiye'nin küresel sorunlarda aktif rol oynadığına dikkat çekerek, "Bu programa seçildiğimiz için çok şanslıyız" diye konuştular. Programı SABAH'a anlatan Diplomasi Akademisi Genel Müdür Yardımcısı Elçi Burcu Çevik genç diplomatların Türkiye'de bir ay eğitim gördüğünü söyledi. Çevik, "Bizim programımızın özelliği çok farklı kıtalardan ve bölgelerden katılımcıları aynı platformda bir araya getirmesi. Böyle bir platform belki bir Birleşmiş Milletler'de vardır. Onun dışında eğitim maksatlı bu kadar geniş bir coğrafyayı bir araya getiren bir diplomasi akademisi yok" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'YE BAKIŞIM POZİTİF
Mahmoud Al-Sheikh (Filistin): Bu programa seçildiğim için şanslıyım çünkü Türkiye'nin tarihini, geçmişini, kültürünü ve dış politikasını öğrenmek için iyi bir fırsat. Bir Filistinli olarak Türkiye'ye bakış açım her zaman pozitif. Biz hep bu ülkeyi seviyoruz. Türkiye her zaman Filistin'i ve bizim bağımsızlık hakkımızı destekliyor.

TÜRKİYE'NİN GÜCÜ BÜYÜK
Soumaila Kanoute (Mali): Bu programa katılmamın sebebi diplomasiyi ve Türkiye'nin diğer ülkelerle olan ilişkisini öğrenmekti. Türkiye'nin gücünü dünyada nasıl arttırdığını öğrendim. Türkiye'nin benim ülkemde neler yapmak istediğini öğrendim. Örneğin eskiden de olduğu gibi ülkemle ortaklık ve işbirliği yapmak istiyorlar.

AKTİF ROL OYNUYORSUNUZ
Kulkaew Kowattanawaranon (Tayland): Türkiye'nin 3 kıtayı birleştirecek stratejik konumundan dolayı büyüleyici bir ülke. Türkiye birçok küresel problemlerde aktif rol oynuyor. Türkiye'nin diplomaside bu kadar büyük rol oynadığını bilmiyordum. Bu program sayesinde Türkiye'nin birçok diplomatik misyonlar açtığını öğrendim.

TÜRK HALKI ÇOK MİSAFİRPERVER
Anna Vatamaniue (Moldova): Bu programa katılmamın sebebi Türkiye hakkında bilgi sahibi edinmek ve Türk kültürünü keşfetmekti. Türk insanı açık fikirli ve misafirperver. Eğitimlerde TİKA'dan bahsedildi ve bu kurumu etkileyici buldum çünkü çok iyi ve güçlü. Farklı ülkelerde çok iyi yatırımları var.

Selva ÜNAL / ANKARA
BİZE ULAŞIN