AGİT gözlemcileri terör destekçisi çıktı

AGİT’in raporunda taraflı davranmasının nedeni anlaşıldı. AGİT gözlemcisi Andrej Hunko PKK bayrağıyla ‘hayır’ kampanyası yaptı. Lorena Lacelle sözde Kürdistan haritası paylaştı, Alev Korun da PKK eylemlerine katıldı

AGİT gözlemcileri terör destekçisi çıktı

AGİT'in 16 Nisan referandumu için Türkiye'ye gönderdiği gözlemcilerin 'tarafsız' olmadığı ortaya çıktı. Gözlemcilerden Alman Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Andrej Hunko'nun PKK aktivisti olduğunu AK Parti Milletvekili Mustafa Yeneroğlu Twitter'da duyurdu. Hunko'nun bölücü terör örgütü flaması ile fotoğrafını paylaşan Yeneroğlu "Çarpık raporu şaşırtmamalı" dedi. HDP vekillerinin gözaltına alınma süreçlerini manipüle eden, Almanya Parlamentosu önündeki PKK eylemine katılan Türkiye karşıtı Hunko, referandumda "hayır" çağrısı yaptı. Hunko ile diğer üyeler Avusturya Sosyalist Partili Stefan Schennach, Alev Korun ve PKK sempatizanı Zerife Yatkın, daha önce açlık grevi yapanları da ziyaret etmişti. Ayrıca Hunko ve 10 milletvekili hakkında Berlin Savcılığı, 2014'te PKK yasağını ihlalden soruşturma açmıştı. Heyetteki Türk kökenli Avusturya vatandaşı Yeşiller Partisi Milletvekili Alev Korun, Gezi olaylarına destek vermişti. 2014'te Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği önünde "Kobani yalnız değildir" pankartı taşıyan Korun, bir çok terör örgütü PKK eylemine katıldı. Belçikalı Ana Miranda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhine yaptığı paylaşımlarla dikkat çekiyor. Alman Sol Parti Milletvekili Heike Haensel de PKK'nın terör listesinden çıkarılmasını istiyor.

AGİT'in gözlemcileri terör destekçisi çıktı

SÖZDE KÜRDİSTAN HARİTASI
Diğer bir gözlemci Lorena Lacelle de HDP'yle birlikte 'hayır' için çalıştı. Skandal bir paylaşım yaparak sözde Kürdistan haritasının görüntüsünü paylaştı.

AVRUPA KONSEYİ, PKK DESTEKÇİLERİNİ GÖNDERDİ
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Andrej Hunko'nun, AGİT gözlemci heyetinde yer almasına ilişkin, "AGİT raporunun, PKK yanlısı olarak bilinen, PKK eylemlerini destekleyen, hatta finansman sağlayan ki elimizde belgeleri var, Alman Federal Milletvekili tarafından dile getirilmesi, ne kadar ciddiyetsiz ve siyasi amaçlı olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa Konseyi'nin tarafsız gözlemci göndermesi gerekirken terör destekçisi birini, göndermesi sebebiyle Türkiye'den özür dilemesi gerektiği aşikardır" dedi.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN SERT TEPKİ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman Vekil Hunko'nun PKK bayrağı önünde poz verdiği fotoğrafı Twitter'dan paylaşarak, "Bundan mı tarafsızlık bekleyeceğiz?" ifadesini kullandı. AGİT'in her bakımdan ön yargılı olduğunu da vurgulayan Çavuşoğlu, "İyi niyetli gelmediler" dedi. AB Bakanı Ömer Çelik de heyetin yanlı ifadeleri için "AGİT'in siyasi mülahazalara girmemesini öneriyoruz" diye konuştu.

AVRUPA'NIN DERDİ SEÇİM DEĞİL TÜRKİYE
16 Nisan referandumu için Türkiye'ye gelen 58 kişilik AGİT heyeti taraflı raporuyla sonuca gölge düşürmek için çaba gösterdi. Özellikle CHP'nin "Mühürsüz zarf ve oy pusulası" ile ilgili iddiasının yakından takip edileceğini belirten heyet, tarafsız gözlemcilikten uzak bir tutum sergiledi. Edinilen bilgiye göre AGİT heyeti nihai raporu hazırlamadan önce bazı AB diplomatlarıyla iki kez bir araya geldi. AGİT heyetiyle kaldıkları otelde kahvaltı yapan bazı AB diplomatları, Avusturya Büyükelçiliği'nin rezidansında da öğle yemeğinde bir araya geldi. Her iki buluşmada da referandum gündeme geldi. Toplantıya katılan diplomatlar rapora müdahil oldular ve Türkiye'nin aleyhine yalan, yersiz ve kasıtlı ifadelere yer verilmesini istediler. Toplantıda hazırlanacak nihai rapora mühürsüz zarf ve oy pusulası iddiasının eklenmesi kararlaştırıldı. Selva ÜNAL

BİZE ULAŞIN