Milli irade sandığa yansıdı, bu iş bitti!

Grup toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım, “Millet iradesi sandığa yansımış, bu iş bitmiştir” dedi. Yıldırım: Resmi sonuçlar ilan edilir edilmez kurucu genel başkanımızı partiye davet edeceğiz

Milli irade sandığa yansıdı, bu iş bitti!

Başbakan Binali Yıldırım, referandumun ardından Meclis'te ilk grup toplantısını yaptı. Halkoylaması ile ilgili şaibe söylentisi yayanlara sert tepki gösteren Yıldırım, "Halkoylamasına gölge düşürmek, beyhudedir. Millet iradesi sandığa yansımış, bu iş bitmiştir" dedi. Yıldırım, resmi sonuçların açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı partiye davet edeceklerini söyledi. Yıldırım referandum nedeniyle ara verilen Meclis'te 35 gün aradan sonra kürsüye çıktı. Yıldırım konuşmasında şu mesajları verdi:
BAYBURT DA TUNCELİ DE KAZANDI: İlk kez sandık başına giden 1 milyon 269 bin genç kardeşimizi özellikle tebrik ediyorum. Sandıktan çıkan sonuçla Türkiye kazanmıştır, millet kazanmıştır. Bu halk oylamasının kaybedeni yoktur. Sadece "evet" kampanyasına destek 25 milyon 154 bin 257 vatandaşımız değil, aynı zamanda tercihi "hayır" yönünde olan 23 milyon 775 bin 294 vatandaşımız da kazanmıştır. Bu sonuçtan 81,7 ile 'evet' oyu veren Bayburt, yüzde 80,41 'hayır' diyen Tunceli aynı derecede kazançlı çıkmıştır. Artık bugün yeni bir gün. Bugün kendimizi yenileme zamanı. Mevlana'nın dediği gibi, 'ne kadar söz varsa düne ait, dünde kaldı cancağızım. Şimdi artık yeni şeyler söylemek lazım.

GÖLGE DÜŞÜRMEYE ÇALIŞMAK BEYHUDE: Şaibe söylentileri yayarak halkoylaması sonucuna gölge düşürmeye çalışmak beyhudedir, boştur. Millet iradesi özgürce sandığa yansımış ve bu iş bitmiştir. Buna ana muhalefet partisi başta olmak üzere herkesin saygı duyması gerekmektedir. Evet ve hayırların yakın oranlarda olmasından hareketle vatandaşları ayrıştırmak isteyenlerin asla oyununa gelmeyeceğiz. Büyük bir uyum içinde hep birlikte geleceğe yürümekten vazgeçmeyeceğiz.
BATI KORKULARIYLA YÜZLEŞMELİ: Yıldırım, daha sonra Kutlu Doğum Haftası nedeniyle ATO Congresium'da düzenlenen törene katıldı. Yıldırım, "İslam'ın hayat veren rahmet yüklü mesajlarının kimi çevrelerce şiddet, terör ve vahşetin referansı olarak gösterilmesini asla kabul etmeyiz. Maalesef Batı'da eski geleneksel öfkesi nedeniyle İslam karşıtlığı giderek yükseliyor. Batı kültüründe yerleşmiş bir İslam korkusu var ki, Batı bu hastalığıyla mutlaka ve mutlaka yüzleşmek zorundadır" dedi.PARTİYE DAVET EDECEĞİZ
Yürürlüğe girecek hususlardan biri, Hakimler Savcılar Kurulu'nun yeniden oluşturulmasıdır. Resmi sonuçların açıklanmasıyla süreç başlayacak ve 40 gün içerisinde tamamlanmış olacaktır. Diğer bir konu da yargıda birliğin sağlanmasıdır. Askeri yargı tamamen sona erdirilecek, yargıda birlik sağlanmış olacak. Hemen yürürlüğe girecek olan diğer bir husus da Cumhurbaşkanımızın, kurucusu olduğu AK Parti ile ilişiğinin tekrar kurulmasıdır. Dolayısıyla resmi sonuçların ilan edilmesiyle beraber kurucu genel başkanımızı partimize davet edeceğiz ve kendilerini aramızda görmekten büyük bir bahtiyarlık duyacağız.

ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür eden Yıldırım, "Cumhurbaşkanımız, Türkiye'nin önünü açacak bu tarihi değişimi başından beri büyük bir kararlılıkla savundu, milletimizle arasında öteden beri var olan muhabbet köprüsüyle gönülden gönüle seslendi. O milletimize inandı, güvendi, milletimiz de ona inandı, güvendi. Kendilerine şahsım ve partim adına şükranlarımı sunuyorum" dedi. Yıldırım'ın bu sözleri salondakiler tarafından ayakta alkışlandı. Yıldırım, 'Evet'e destek veren MHP, BBP ve HÜDA-PAR'a da teşekkür etti.
BİZE ULAŞIN