CHP’yi YSK kesmedi AİHM’ye başvuracak

Referandum sonuçlarıyla ilgili “Tanımıyoruz” diyen CHP, AYM ile AİHM’ye başvurup ‘hayır’ cephesine ortak mücadele çağrısı yapacak

CHP’yi YSK kesmedi AİHM’ye başvuracak

Referandum sonuçlarına ilişkin şaibe iddiasındaki CHP dün Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan MYK toplantısında referandum sonuçlarını ve izlenecek stratejiyi ele aldı.

SİNE-İ MİLLET BÖLÜNMESİ

CHP, yol haritasını ve stratejisini ise yarın yapılması beklenen Parti Meclisi ile hafta sonunda yapılması planlanan basına kapalı grup toplantısında karara bağlayacak. YSK'ya itiraz başvurusunun yanı sıra CHP, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuru için de hazırlık yapıyor. Yetkili kurullarında yol haritasını netleştirecek olan CHP, 'hayır' oyu kullanan kesimlere de 'ortak mücadele' çağrısı yapacak. CHP, başta TBMM içtüzüğü olmak üzere anayasa değişikliği uyum yasalarının TBMM'deki görüşmeleri sırasında izlenecek stratejiyi de değerlendiriliyor. CHP görüşmelere katılmamayı planlıyor. Millet iradesini yok sayarak sonuçlara karşı 'topyekün' mücadele yürütmeyi hedefleyen CHP'de, 'erken seçim ve sine i millet' gibi öneriler de dile getirildi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, BBC'ye verdiği röportajda ise sokak protestolarını hak olarak değerlendirerek "YSK'nın kararı her kesim tarafından protesto edilmelidir" diyerek kışkırtıcılık yaptı.

KILIÇDAROĞLU YİNE YALANA SIĞINDI

BİZE ULAŞIN