Referandumu hedef alan DEAŞ’a geçit yok

Türkiye’yi yönetilmez hale getirmek için referandum günü ve sonrasında eylem planlayan DEAŞ hücrelerine 3 ilde operasyon yapıldı. 72 gözaltı var

Referandumu hedef alan DEAŞ’a geçit yok
Terör örgütü DEAŞ'ın 16 Nisan'daki referandum ve sonrası için eylem talimatı verdiği tespit edildi. Bu doğrultuda sansasyonel eylem hazırlayan hücrelere Antalya, Gaziantep ve Kilis'te operasyon düzenlendi. Aralarında Rus şüphelilerin de bulunduğu 72 şüpheli gözaltına alındı.

KAN GÖLÜNE ÇEVİRECEKLERDİ
Referandum öncesinde, Batılı ülkelerin maşaları olan terör örgütleri üzerinden ülkeyi kaosa sürüklemek istediği istihbarat raporlarına geçmişti. Buna göre; gücünü kaybeden PKK yerine DEAŞ'a sansasyonel terör eylemi talimatı verildi. Bu talimat üzerine DEAŞ hücreleri hareketlendi. Birçok militan hazırlıklarını tamamlayarak referandum gününü beklemeye başladı. Teröristleri teknik ve fiziki takibe alan emniyet güçleri eylemlerini yapmadan DEAŞ'a darbe indirdi.
MİT, bir DEAŞ'lının 4 Nisan'da Kilis'ten Türkiye'ye gireceğini belirledi. Şüpheli, içlerinde bayan ve çocukların da bulunduğu bir grupla birlikte sınırdan geçiş yaparken görevli asker tarafından yakalandı. Şüphelinin, DEAŞ adına Suriye'de faaliyet gösteren Dzhamaleil Gagıev olduğu tespit edildi. Üzerinden sahte Suriye kimliği, 1.5 kilo patlayıcı, 2 el bombası çıktı. Eylem hedefi, Gaziantep'te bulunan Sanko Park Alışveriş Merkezi'ydi.
Kilis'ten 9 Nisan'da Türkiye'ye illegal yolla girmeye çalışan DEAŞ'lı 10'u erkek, 9'u bayan, 23'ü çocuk 42 şüpheli sınırda görevli askeri birimlerce yakalandı. Üzerlerinde 1 intihar kemeri, 2 adet el bombası, 1 adet sis bombası çıktı. Aynı gün üzerlerinde 8 el bombası bulunan 13 kişi sınırda yakalandı.
Gaziantep Nizip'te 29 Ocak'ta lüks bir araçta 3 kişi yakalandı. Araçta silah ele geçirildi. Boş arazide TNT ile güçlendirilmiş el bombası, 4 canlı bomba kemeri, 2 Kalaşnikof silah bulundu. Şüpheli itirafları üzerine ertesi gün Nizip'te fıstık bahçesinde gömülü vaziyette patlayıcı bulundu.
Antalya'da 4 Nisan'da hücre evine yapılan operasyonda 7 şüpheli yakalandı. Evde aramalarda 2 valiz içinde 4'er kiloluk poşetlere koyulmuş patlayıcı bulundu. 5 Nisan'da kentte Rus bir terör şüphelisi gözaltına alındı.
BİZE ULAŞIN