ABD Rakka’yı yeniden değerlendirecek

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık: ABD’ye Rakka operasyonuyla ilgili önerimizi sunup hassasiyetlerimizi anlattık. Savunma Bakanı Mattis de teklifimizi inceleyecekleri sözünü verdi

ABD Rakka’yı yeniden değerlendirecek
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, geçen hafta yaptığı ABD ziyaretinde, Rakka operasyonuna ilişkin yeni öneri götürdüklerine işaret ederek "Önerimizi tekrar inceleyeceklerini ve bu tabloyu tekrar değerlendireceklerini ifade ettiler" dedi. Bakan Işık, dün düzenlediği basın toplantısıyla 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında Milli Savunma Üniversitesi'ne yapılacak askeri öğrenci alımlarıyla ilgili bilgiler paylaştı. Başvuruların 19 Nisan-25 Mayıs tarihleri arasında "www.msb.gov. tr" adresinden yapılacağını bildiren Işık, gazetecilerin sorularını da cevaplandırarak özetle şunları söyledi:

5 BİN ÖĞRENCİ ALINACAK:
Kara Harp Okulu'nda 362, Deniz Harp Okulu'nda 180, Hava Harp Okulu'nda 178 öğrenci olmak üzere toplam 720 öğrenci harp okullarında eğitim görüyor. Toplamda alacağımız öğrenci sayımız 2017-2018 eğitim öğretim yılı için 5 bin 268 olacak. Ayrıca şehit, malul gazi ve muharip gazi çocuklarına puanlamalarda yüzde 10 avantaja ilave olarak, yüzde 5 ilave kontenjan verilecektir.

NATO'DA BASKI NİYETİ YOK:
(NATO'nun Türkiye'ye baskı yapması için çıkan haberler) NATO'da böyle bir durum da, niyet de yok. Bunlar maalesef algı operasyonlarıyla sanki Türkiye diktatörlüğe gidiyormuş gibi algı oluşturma çabasındalar.

RAKKA OPERASYONU GECİKİR:
Eğer Rakka operasyonunda PYD aktör olarak devrede kullanılırsa, bir Rakka operasyonu gecikecektir. Çünkü topraklarından edinilme korkusu, insanları özellikle DEAŞ'ın yanına itecektir. İki, er veya geç bu operasyon başarıyla bittikten sonra dahi bu bölgelerde demografik yapının değişme riski, bölgeyi uzun süreli istikrarsızlığa sokacaktır. Bunları bütün detaylarıyla Sayın Mattis (ABD Savunma Bakanı) ile paylaştık. Bu açıdan bu önerimizi tekrar inceleyeceklerini ve bu tabloyu tekrar değerlendireceklerini ifade ettiler.
BİZE ULAŞIN