Maarif Vakfı 31 bin öğrenciyi FETÖ’den kurtardı

Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla kurulan Türkiye Maarif Vakfı, 5 ay içinde 18 farklı ülkedeki 102 FETÖ okulunu devralıp 31 bin öğrenciyi örgütün yuvalarından kurtardı

Maarif Vakfı 31 bin öğrenciyi FETÖ’den kurtardı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kurulan Türkiye Maarif Vakfı (TMV) yurtdışında 31 binden fazla öğrenciyi FETÖ yuvalarından kurtardı. Türkiye'nin eğitim alanında saygın, güvenilir ve yüksek kalitede uluslararası yüzü olması amacıyla geçen yıl faaliyetlerine başlayan TMV, sadece 5 ayda 18 ülkede FETÖ'ye ait toplam 102 okulu devraldı. Bu okullarda toplam 31 bin 456 öğrenci okuyordu.

İŞTE O ÜLKELER...
İşte Ekim 2016-Mart 2017 arasında mutabakat sağlanan ülkeler ve okul sayıları:
Gine: 5 okul, 2 yurt
Somali: 2 okul, 2 yurt
Nijer: 5 okul, 6 yurt
Suriye-Cerablus: 2 okul
Senegal: 14 okul
Moritanya: 4 okul
Çad: 2 okul
Gabon: 1 okul
Sao Tome: 1 okul
Burkina Faso: 1 okul
Pakistan: 28 okul
Afganistan: 16 okul
Etiyopya: 5 okul
Cibuti: 1 okul
Demokratik Kongo: 1 okul
Sudan: 2 okul
Tayland: 1 okul
Avustralya: 1 okul.

HALEN 600 OKULU VAR
Vakfın çalışmalanı kapsamında, Azerbaycan, Kosova, Somali, Özbekistan ülkedeki FETÖ okullarını kapattı. Irak'taki 37 okulun yönetimi tamamen değiştirildi. Kuzey Irak'taki tüm okullar Eğitim Bakanlığı'na devredildi. Tacikistan ve Yakutistan'daki okullar da devlete geçti. ABD'de ise 3 okulun vergi problemleri nedeniyle sözleşmesi yenilenmedi. FETÖ'nün hâlâ 5 kıtada 100'den fazla ülkede 600'e yakın okulu bulunuyor.

AVRUPA GÖZ YUMUYOR
Avrupa ülkelerinde ise FETÖ okullarına göz yumuluyor. Örgütün, başta Almanya olmak üzere Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre gibi toplam 35 Avrupa ülkesinde 175 eğitim kurumu bulunuyor. Bunların bir kısmı kültür merkezi ve dil okulu olarak faaliyet gösteriyor. Türkiye'nin tüm diplomatik girişimlerine rağmen bugüne kadar Avrupa'da FETÖ okulunu kapatan hiçbir ülke olmadı.
BİZE ULAŞIN