AKPM Türkiye'yi anlamak yerine köprüleri yakmayı tercih etti

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Türkiye'nin siyasi denetim sürecine alınması talep edilen karar tasarısını 45 aleyhte, 113 lehte ve 12 çekimser oyla kabul etti. PKK etkinliklerinde bulunup, referandum süresinde Hayır kampanyasında yer alan Danimarkalı Nikolaj Villumsen tasarı maddelerinin bir çoğu söz hakkı alırken, PKK'nın terör örgütleri listesinden çıkmasını isteyen Andrej Hunko'da oylamaya katılan bir diğer vekil oldu.

AKPM Türkiye'yi anlamak yerine köprüleri yakmayı tercih etti

AKPM'nin Strazburg'da yapılan 2017 Bahar Dönemi Genel Kurulu'nda, Türkiye raportörleri Estonyalı Marianne Mikko ve Norveçli Ingebjorg Godskesen tarafından hazırlanan "Türkiye'de Demokratik Kurumların İşleyişi" konulu rapor görüşüldü.

Rapora ek olarak oylanan tasarıda Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminden sonra ilan edilen ve en son geçen hafta uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması çerçevesinde alınan karar ve uygulamalar ve PKK terör örgütü ve siyasi kollarına karşı yürütülen mücadele eleştirilerin başında geldi.

Türkiye'ye 35 maddeden oluşan önerilerde bulunulan AKPM'nin bu kararı ile, Türkiye denetim sürecinden çıkartılıp yeniden alınan ilk Avrupa ülkesi oldu. AKPM'de onaylanan karar ile, 2004 öncesi gerileyen ilişkilerin eski seyrine dönmesi için yapılan önerilerin yerine getirilmesi isteniyor.

Avrupa Parlamentosu da yarın Türkiye ile ilişkilerin ele alınacağı bir oturum düzenleyecek. AB üye ülkelerinin dışişleri bakanları Türkiye'nin durumunu Cuma ve Cumartesi günkü toplantılarında ele alacaklar. Türkiye'ye karşı en şiddetli eleştirileri yapan Avusturya ve Hollanda'nın dışişleri bakanlarının, Türkiye'nin üyelik müzakereleri sürecinin sonlandırılması için, AB liderlerleri ve AB Komisyonu'ndan bir tavır almalarını isteyecekleri ve bu çerçevede diğer bakanlardan da destek arayacaklar.

Bu çerçevede, AB dışişleri bakanlarının, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'na Haziran veya yıl sonunda yapılacak AB Liderler Zirvesi'ne kadar Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterleri yerine getirip getirmediği konusunda rapor düzenlemesini talep etmeleri bekleniyor.

BİZE ULAŞIN