Yasin’in katillerine 5’er kez müebbet

Diyarbakır’da 2014’te HDP’nin çağrısıyla başlayan olaylarda 4 genci vahşice öldüren 16 sanık, 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Yasin’in katillerine 5’er kez müebbet
HDP'nin Kobani (Ayn el-Arap) olaylarını bahane ederek vatandaşları sokağa çağırmasıyla 6-7 Ekim 2014'te Diyarbakır'da düzenlenen izinsiz gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili dava sonuçlandı. Diyarbakır'dan güvenlik gerekçesiyle Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne alınan 41 sanıklı davada dün karar çıktı. Abdurrahim Pamuk, Ahmet Taylan, Ali Güler, Ali Karakurt, Burhan Dicle, Cevher Türk, Cihan Yıldız, Erkan Balaban, Hasan Uyanık, Mehmet Çağlar, Mehmet Şah Yüce, Remzi Özşan, Resul Savur, Rıdvan Baş, Uğur Doğanay ve Ümit Doğanay adlı 16 sanık, "4 kişiyi canavarca his saikiyle öldürme", "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçlarından 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mecnun Akkoyun ve Sedat Çoban ise aynı suçlardan 5'er kez müebbet hapse mahkum edildi. Suça sürüklenen çocuklar A.S, A.K, F.G, M.İ, M.D. ve Y.O. da yine aynı suçlardan 110'ar yıl hapse çarptırıldı.

'İNSANIN İÇİ FERAHLADI'
Yasin Börü'nün babası Fikri Börü, karar için "Azmettiriciler de cezaya çarptırılsaydı daha güzel olurdu. Milletin çocuklarına sebep olanlar zaten onlardır. Ama az çok yine de insanın içi ferahladı" dedi. Olaylar sırasında öldürülen Hasan Gökguz'un babası Mehmet Gökguz ise "İnan ki sanık avukatları konuşunca kalbim duruyordu. Fakat bu akşam kalbim yerine geldi. Adalet yerini tam bulmadı ama yine de iyidir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN