PKK’ya 4’lü sorti

Türk jetleri Irak ve Suriye’de 4 ayrı hava harekâtıyla PKK/YPG’yi vurdu. Komutanların, karargâhta eşzamanlı yönettiği harekâtta en az 70 teröristin öldüğü öğrenildi

PKK’ya 4’lü sorti
Türkiye, önceki gece terör örgütü PKK'ya ait Suriye ve Irak'taki hedeflere yönelik dört ayrı hava harekâtını eşzamanlı gerçekleştirdi. Örgütün Irak'ın kuzeyinde bulunan Sincar Dağı'ndaki mevzileri ilk kez havadan vurulurken, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok Dağı, Irak'ın kuzeyindeki Metina kampı ve aynı bölgedeki Nirveseytu Tepe'ye bomba yağdı. Diyarbakır ve Adana'dan kalkan F-16'ların katıldığı harekât Genelkurmay Başkanlığı'nda kuvvet komutanları tarafından eşzamanlı takip edildi. Sabah saatlerine kadar süren harekâtta ilk belirlemelere göre en az 70 terörist etkisiz hale getirildi. Yurt içi operasyonlarda ise Hakkâri'de 6, Şemdinli'de 5, Şırnak'ta da 2 olmak üzere toplam 32 terörist etkisiz hale getirildi.

TÜRKİYE İLK KEZ VURDU
Türk Silahlı Kuvvetleri'nden harekata ilişkin yapılan açıklamaya göre; Irak'ın kuzeyindeki Sincar Dağı bölgesine önceki gece 02.00'de düzenlenen iki ayrı hava harekâtında, bölücü terör örgütü PKK hedefleri "tam isabetle vuruldu. 40 terörist etkisiz hale getirildi. Sincar Dağı'nda vurulan hedefler arasında örgüte ait radyo istasyonunun da bulunduğu çok sayıda noktanın yer aldığı belirtildi. Peşmerge kaynakları Sincar Dağı'na yönelik harekâtta 5 peşmergenin de hayatını kaybettiğini ileri sürdü. Peşmergelere ait karargâhın PKK karargâhına çok yakın bir noktada olduğu bildirildi. Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok Dağı bölgesine düzenlenen harekatta ise PKK/YPG'ye ait barınma alanları, mühimmat depoları ve muharebe tesisleri imha edildi. 30 terörist öldürüldü. Harekâta dair terör örgütü YPG'nin sözcüleri de "bazı savaşçılarının öldüğünü" duyurdu.

GRİ LİSTEDEKİ TERÖRİST ÖLDÜ
PKK'nın Kuzey Irak kamplarına yönelik hava harekatında ölen teröristler arasında başına 300 bin lira ödül konan gri listedeki 'Bedran Cudi' kod adlı Sait Tanıt'ın da bulunduğu ortaya çıktı. Hava Kuvvetleri aynı saatlerde örgütün Kandil'deki Metina kampını da hedef aldı. Diyarbakır 2. Ana Jet Üssü'nden kalkan F-16'lar, örgüt kampında önceden belirlenen 3 sığınak ve bir silah mevzisini imha etti.

SINIRDAN GEÇEMEDİLER
Türk savaş uçakları Hakkâri Çukurca ile Kuzey Irak arasında yer alan Güven Dağı'ndaki askeri üs bölgesine sızmaya çalışan teröristleri de havadan vurdu. İnsansız hava araçlarıyla izlenen 6 terörist, Diyarbakır 2. Ana Jet Üssü'nden kalkan F-16'lar tarafından, Irak'ın kuzeyindeki Nirveseytu Tepe bölgesinde imha edildi. Öte yandan Hakkâri Şemdinli'de 5, Şırnak'ta da 2 terörist etkisiz hale getirildi. Ayrıca Şırnak'ta saldırı hazırlığı yapan teröristlerin bulunduğu mağara savaş uçakları tarafından vuruldu.KARARGÂH'TA SICAK TAKİP
Komutanlar, Sincar operasyonunu karargâhta takip etti. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a operasyona ilişkin son gelişmeleri aktardı.ABD askerleri, hainlerle birlikte vurulan noktaları ziyaret etti
ABD haber ajansı Reuters, ABD askerlerinin, beraberlerinde YPG üst düzey milanlarından Redur Halil ile birlikte vurulan alanlarda inceleme yaptığını duyurdu. Ajans, bölgeye gelen heyetin helikopterle vurulan noktanın yakınına inişine dair fotoğrafları da servis etti. ABD Dışişleri Bakanlığı harekata ilişkin ABD ya da DEAŞ'a karşı koalisyon ile yeterli koordinasyon sağlanamadığını ileri sürerken, ABD Savunma Bakanlığı da "Hava saldırıları konusunda son derece kaygılıyız" açıklamasını yaptı.

Sincar örgüt için neden önemli?
Mardin'in Nusaybin ilçesine yaklaşık 100 kilometre, Şırnak'ın Silopi ilçesi sınırına da 120 kilometre mesafede olan Sincar Dağı bölgesi, terör örgütü PKK'ya yeni barınma imkânı sunuyor. Kandil'in hedef olmasından sonra Sincar'a yerleşen PKK, yurt içine gönderdiği militanlarını ve mühimmatları da buradan temin etmeye başladı.

Org. Akar: Operasyonlar devam edecek
Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, dün Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıl dönümü toplantısından ayrılırken SABAH'ın sorularını yanıtladı. Sincar Dağı ve Karaçok bölgesine çok sayıda sorti yapıldığını belirten Akar, "Önemli olan ülkenin güvenliği, bütünlüğü, milletin birliği, devletteki uyum. Güvenlik sağlanıncaya kadar harekâtlar devam edecek" dedi.
BİZE ULAŞIN