Evet: % 51.41 Hayır: % 48.59

Evet: % 51.41 Hayır: % 48.59
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), tarihi halkoylamasının kesin resmi sonuçlarını açıkladı. Buna göre vatandaşların yüzde 51.41'i Anayasa değişikliğine "evet" oyu vererek yeni yönetim sistemine geçişi onayladı. İlk aşamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'ye dönüş yolunu da açan resmi sonuçların açıklanması, YSK'da 10 saat süren bir toplantının ardından gerçekleşti. YSK toplantıda hem halkoylamasının sonuçlarını belirledi, hem de CHP, HDP ve Vatan Partisi'nin referandumun iptali için yaptıkları başvuruya ret kararının gerekçesine son şeklini verdi. YSK Başkanı Sadi Güven'in açıkladığı kesin sonuçlara göre, katılım yüzde 85.43 gibi yüksek bir oranda gerçekleşti. Tarihi tablo ise şöyle oluştu:
Evet: Yüzde 51.41, Hayır: Yüzde 48.59
"Evet" oyu verenlerin toplamı: 25 milyon 157 bin 463
"Hayır" oyu verenlerin toplamı: 23 milyon 779 bin 141
Katılan seçmen sayısı: 49 milyon 798 bin 855
Geçerli oyların toplamı: 48 milyon 936 bin 604 Tüm sonuçlar siyasi partilere gönderilirken, her sandığın ıslak imzalı tutanakları da YSK'nın internet sitesinden yayımlandı. YSK Başkanı Güven, "CHP, sonuçlarla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmaya hazırlanıyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" şeklindeki sorusuna kısa ancak anlamlı bir yanıt verdi. Güven, "Herkes istediği yere başvurur" dedi.

HALKIN OYU YOK SAYILAMAZ
YSK, referandumun iptalini isteyerek hazmedemeyenlere, gerekçeli kararıyla da ders verdi. Tam kanunsuzluk şartlarının oluşmadığını vurgulayan YSK, vatandaşların kullandığı oyların yok sayılamayacağını kaydetti. İddia edildiği gibi filigranlı oyların önceden çalınıp bazı kişilerce ele geçirildiğine yönelik hiçbir ihbar alınmadığı aktarıldı "Mühürsüz oylar geçerlidir" kararının, YSK'nın 11 üyesinin yanı sıra AK Parti, CHP, HDP ve MHP'nin temsilcisinin de hazır bulunduğu toplantıda ve henüz hiçbir sandık sonucu ulaşmadan alındığını belirtti.
BİZE ULAŞIN