Süreç başladı

Referanduma ilişkin kesin sonuçlar Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek yargı ile ilgili düzenlemeler, resmen yürürlüğe girdi

Süreç başladı
YSK'nın halk oylamasının kesin sonuçlarını Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlamasıyla 18 maddelik anayasa değişikliğinde yer alan yüksek yargıyla ilgili düzenlemelerde süreç başladı.
Anayasa değişikliğinin ilk somut sonucu yargı için kilit konumdaki HSYK'da olacak. Halen 22 üyeden oluşan ve üç daire halinde çalışan HSYK, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) adını alacak. Yeni kurul, 13 üyeden oluşacak ve iki daire halinde çalışacak.
Kurulda seçim sistemi kaldırılacak, Kurul üyeleri en geç 30 gün içinde seçilecek ve bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonraki 40'ıncı günü takip eden iş gününde görevlerine başlayacak. Bu takvime göre HSK'nın 7 üyeliği için adaylar 2 Mayıs saat 18.00'e kadar Meclis'e başvuracak. Bu üyeler Anayasa ve Adalet komisyonlarınca elendikten sonra Meclis Genel Kurulu'nda oylama yapılacak. Belirlenecek yeni üyeler 7 Haziran'da görevlerine başlayacaklar.
HSYK'nın mevcut üyeleri, talepleri doğrultusunda geldikleri yargı yerlerinde üye ve hâkim-savcı olarak atanabilecek. Bu işlemi yeni kurul olarak HSK yapacak.

ASKERİ YARGI KALKIYOR
Anayasa değişikliğine göre Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ile yerel askeri mahkemeler de kalktı. Bu mahkemelerdeki dosyalar ilgisine göre Yargıtay veya Danıştay'a, diğer dosyalar ise ilgisine göre görevli ve yetkili adli veya idari yargı mercilerine 4 ay içinde gönderilecek. Bu mahkemelerde görev yapan askeri hakimler istekleri doğrultusunda Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından sivil mahkemelerde hakim olarak atanabilecek.
BİZE ULAŞIN