HDP 16 Nisan öncesinde halkı tehdit etmiş

HDP 16 Nisan öncesinde halkı tehdit etmiş

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, HDP’lilerin 16 Nisan öncesinde halkı “Devlet yarın bir gün gidecek, o zaman göreceksiniz” diyerek tehdit ettiğini anlattı

Güneydoğu'da 'evet' oyları referandumda 450 bin kişi artarken, referandum öncesinde HDP'nin sahaya militanlarını sürerek halkı tehdit ettiği öğrenildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Şırnak'ta terör örgütü PKK'nın mağdur ettiği vatandaşlar için yapılan konutları incelemek üzere kente giderken uçakta SABAH'ın sorularını yanıtladı. Özhaseki şunları söyledi:
Önceki seçimlerde döve döve kapılarda durarak seçtirmişler. Vatandaşa sandıkların başına gitmeden oylar kullandırtılmış. Belediyeler dağdaki kadrolara eleman yetiştirme ve gönderme şubesi olmuş. Lojistik üssü olmuş. Eline geçen her ihalede hile yaparak dağa para göndermiş. Bir örnek vereyim: Patnos Belediyesi HDP'de idi, geçici işçilere 6 bin 300, daimi işçilere 7 bin 500 lira verme kararı almış. Ancak bu para işçinin eline geçiyor mu? Hayır. Eline geçen adamın bin, bin 500 lira geri kalanı dağa gönderiyorlar.
Bir aileden şunu dinledim, "Kızım eve geç gelmeye başladığında korktum" diyor, kızı 16 yaşında. "Bir daha onların açtığı halkevine gitmeyeceksin dedim" diyor. 'Bunu duyunca o halkevlerindeki 4-5 kişi akşam eve geldiler dövdüler. Karakola gidip şikayet edemedim" dedi. Önceki seçimlerde köylere gelmişler. "Buradan bir tane karşı partiye oy çıkarsa bir kişiyi, 3 tane çıkarsa 3 kişiyi vururuz" demişler. Böyle olunca 2 bin 400 civarında sandık HDP'ye çıkmış.
Kasım seçimlerinde tedbir alındı. Kasımda 230 küsur sandığa düştü aynı partiye çıkan oy. Referandum geldiğinde vaziyein nasıl olduğunu sordum. Mahallelerde HDP'nin temsilcileri gezmeye başlamışlar. Diyorlarmış ki "Devlet yarın bir gün gidecek, o zaman göreceksiniz. Tedirginlik korku ile orada bir şeyler yaşanmış. Diyarbakır Suriçi'nde evet yüzde 35 çıktı. Korku olmasa yüzde 50'yi çok rahat geçerdi. Korku biterse eğer çıta giderek yükseliyor. Devlet olarak teröristler ve onun siyasi arenadaki temsilcilerine pabuç bırakmayacağız. Artık çocukları öldüremeyecek, anaları ağlatamayacaklar."
BİZE ULAŞIN